İş Dünyasından Ortak Açıklama
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç ve Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Bekir Sütcü, yayınladıkları ortak bildiride, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’yı ziyaretleri sonrasında bazı yayın organlarında yer alan yorumlara tepki gösterdi.

Kentin belediye başkanları, milletvekillerinin yanı sıra üst düzey bürokratlar ile kentin ekonomik dinamiklerinin temsilcileri, Vali Mustafa Büyük öncülüğünde geçen hafta Ankara’ya giderek Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile “Adana’nın Gelecek Vizyonu” başlıklı bir toplantı gerçekleştirmişti. Ziyaretin ardından bazı yayın organlarında eleştirel yayınlar yer almıştı.

Eleştirilere tepki gösteren ATO, ADASO, ATB ve AOSB yönetim kurulu başkanları ortak bir bildiriye imza atarak ziyaretlerinin sebebini açıkladı. Adana’nın yüksek değerlerinin siyaset üstü kalması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu değerler, bizim hedeflerimizin en büyüğüdür. İnancımızı her daim diri tutan, Adana’mızın en iyi şehirler kategorisinde, bölgesinde lider ve öncü şehir olması, tartışmasız her alanda kendine yer bulabilmesidir. Adana’mızın kaynaştıran, birleştiren, bütünleştiren dinamiklerine, değerlerine hepimiz tereddütsüz sahip çıkmalıyız. Bu sorumluluk saiki ile hareket ederek, Adana’da ekonominin kalbi sayabileceğimiz, esnaf, tacir ve sanayicilerimizin temsilcileri olarak, hükümetin kentimize vermiş olduğu imkanı azami derecede kullanmak gayesi ile Adana Milletvekilimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Fatma Güldemet Sarı’yı makamında ziyaretimize öncülük etmesi için, şehrimizin mülki amiri Sayın Vali’mize durumu arz ettik. Sayın Valimiz de, devlet adamlığı şuuru ile bu ziyaretimize öncülük etti ve üst düzey görüşmeler neticesinde, Adana’daki mahalli yöneticiler, oda başkanları, STK’lar ve siyasi parti ayrımı gözetmeksizin milletvekillerimizin de dahil olduğu bir katılım heyeti tertiplendi. Sayın Vali’mize, şehrimiz için gösterdiği çabalarından dolayı minnettarız.”

“HEPİMİZ AYNI GEMİDE YOLCULUK YAPMAKTAYIZ”

Bakan Sarı’ya yaptıkları ziyaretin çok verimli geçtiğinin belirtildiği açıklamada şu konulara dikkat çekildi:
“Ziyaret sonrasında biz daha şehrimize dönmeden ziyaretimizle ilgili bazı yayın organlarının yanı sıra sosyal medyada haksız ve sorumsuzca yapılan yorumlara şahit olduk. Açıkçası, ziyaretimizden sonra bizlerden Adana’mız için Ankara’ya ne gibi projeleri götürdüğümüzün sorulmasını, ne gibi projelerin Sayın Bakanımızca kabul görüldüğünün heyecanına ortak olunmasını beklerdik. Bazı medya organlarında görüşmemizi gerçek amacının dışına çıkarmak isteyenlere üzülerek şahit olduk. Bu ziyarete farklı anlamlar yüklenmeye çalışılmasını, negatif mesajlarla gölgeleme çabalarını açıkçası çok yadırgadığımızı ifade etmek isteriz. Şunu çok iyi biliyoruz ki; Adana’mızın enerjisinin boşa harcanmasına, yanlış teşhislerle tedavi edilmeye çalışılmasına, kalkınmasının engellenmesine Adana’da yaşayan hiç bir fert rıza gösteremez. Bizler de, bu şehirde yaşayan bireyler olarak, bu ziyaretimizle taşın altına elimizi koymanın mutluluğunu yaşadık. Çünkü biz Adana’mızı marka yapmanın, geri dönüşü en yüksek yatırım olduğuna inanıyoruz. Yöneticilerimiz, siyasilerimiz ve şehrimizin sakinleri ile birlikte, Adana’mızı bir kimliğe kavuşturup, bu kimliği en üst seviyelere çıkarmak için hepimize görevler düşmektedir. Hepimiz aynı gemide yolculuk yapmaktayız. Şehrimiz hakkında söz sahibi olan herkesin, aynı fikre hizmet etmesi gerekmektedir. Şehrin çıkarlarını beraberce gözetmek en büyük sorumluluğumuzdur. Yöneticilerimizin, medyamızın birlikte hareket etme engelini aşamadan şehrimizin başarıya ulaşması mümkün olamayacaktır. Adana’mızın marka şehir olma fikrine, sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiği hepimizin ortak paydası olmalıdır. Bu sorumluluk bilincini taşıyan herkesle, Adana’nın menfaati söz konusu olan her konuda, Ankara’nın yollarını yüksünmeden aşındırmaya kararlıyız. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın, milletimizin ve memleketimizin vermiş olduğu yetkiyi, yine milletimize kullanacağından da asla şüphemiz yoktur.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.