Şubatta Zam mı Geliyor?
İstanbul Sanayi Odası’nın "Türkiye’nin Enerji Görünümü ile Alternatif Çözümler ve Sanayimiz" konulu meclis toplantısına katılan Bakan Taner Yıldız, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, dolar paritesindeki artışının hatırlatan gazetecilerin "Doğalgaz ve elektriğe zam olacak mı" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Dolar paritesinin 2.27’lere kadar çıkması, toplam sepet kurunun bu noktalara ulaşması enerji maliyetini etkilemektedir. Şu anda siyasi gerekçelerle değil ama teknik gerekçelerle biz bunu göğüslemeye gayret ediyoruz. Yerli katkılarımızın su gibi rüzgar gibi güneş gibi kaynaklarımızın arttırılmasını hedefliyoruz. Sudaki ucuz maliyetimizi, doğalgazdaki yüksek maliyetimizle dengelemeye çalışıyoruz. Şu anda direniyoruz. İnşallah Şubat ayında da doğalgaza zam yapmayacağımızı tekrar ediyorum. Elektrikte zaten 3’er aylık dönemde değerlendirildiği için Ocak Şubat ve Mart ayında zam yapmayacağımızı söylemiştim. Ama ümit ediyorum ki bu paritenin düşmesi bir çok açıktan doğru olacaktır. Bu parite gerçek yeri değildir. Bu rakama ulaşması siyasi nedenlerle olmuştur. Gerekçesi siyasi olan bir olgunun sonuçları da siyasi gerekçeler ortadan kaldırılarak yani Türkiye’nin istikrarını istediğimiz noktaya ulaştırarak sağlayabiliriz. Ekonomik olmaktan ziyade sonuçları ekonomik ama sebepleri siyasi bir konudan bahsediyoruz. İnşallah bunlar yerli yerine oturacaktır."

"MALİYET 7 MİLYAR DOLAR"

Dolar paritesindeki yükselişin maliyetini de açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yalnızca bunun 1 yıl sürmesi halinde bu paritelerle ve bu petrol fiyatlarıyla beraber yaklaşık 7 milyar dolar bir maliyet artışından bahsediyoruz. Şu anki maliyetlerimiz yaklaşık 2 milyar civarında artmış durumda. Bütün bunları kendi içinde absorbe etmeye çalışıyoruz" dedi.

Kuzey Irak petrollerinin taşınması konusundaki soruyu da yanıtlayan Yıldız, "Kuzey Irak’ta üretilen petrol sözleşmeler gereği Irak’ın tamamına ait olan bir petroldür. Bu petrol Türkiye’nin petrolü değildir. Onlar ürettiği kadar biz taşırız. Şu anda Ceyhan’daki depolara doğru taşınıyor normalde. Bunların her birisi resmi rakamlarla yapılan işlemlerdir. Bugün ister Irak’ın Kuzeyinden ister Güney’inde gelsin her petrol ırak petrolüdür. Kardeşlerimiz kendi aralarında Bağdat ve Erbil olarak uzlaşacaklardır. Yokluğu paylaşmak yerine varlığı paylaşacaklardır. Ben buna inanıyorum" diye konuştu.

IRAK VE PETROL

Petrolün taşınması ile ilgili Bağdat ile Erbil arasında bir komite kurulduğunu hatırlatan Yıldız, "Top onlardadır. Onlar karşılıklı görüşmelerde bulunacaklar. Bu arada farklı açıklamalar da oldu. Biz bu söylemlerin oturmasını bekliyoruz. Kendi aralarında bir uzlaşı olacaktır. Irak’ın normalleşmesine katkıdır. Türkiye komşuluk ve dostluk tavrını muhafaza edecektir" ifadelerini kullandı.

Irak’tan petrol akışının devam ettiğini hatırlatan Bakan Yıldız, "Ceyhan’a kadar petrol geliyor. Ama biz Bağdat’a şunu her zaman söyledik. Buradan bir petrol akarsa, dünya pazarlarına sunulursa mutlaka bunun muhasebeleşmesine, miktarına, paralandırılmasına, bankalardaki hesaplara varıncaya kadar Bağdat yönetiminin tayin ettiği kişi bu işlemlerin yanında olacak. Bu gizli saklı bir iş olmadığı gibi şeffaf açık bir iştir" şeklinde konuştu.

İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında anlaşma sağlanmasını da yorumlayan Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"5 + 1 toplantısında sonra İran’ın gerek bölgesinde, gerekse dünaydaki normalleşme sürçe başlatılmış bulunmakta. Bundan en fazla olumlu etkilenecek ülkelerden birisi Türkiye’dir. Hem komşu hem dost ve kardeş ülkedir. Hem doğalgaz hem petrol ticaretimiz bulunmaktadır. 2013 yılında yalnızca İran’dan aldığımız 7.6 milyar dolarlık doğalgaz ve petrol aldık. Bu ciddi bir rakam. Biz İran ile bütün makul ölçüler içerisinde bütün yaptığımız resmi işlemlerle beraber İranla olan ticaretimizi daha olumlu noktalara taşımak istiyoruz."

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.