Yorgancılar: Üretimin en büyük riski, enerji maliyetleri
 Sanayinin gelişmesi ile günden güne enerji ihtiyacı artan Türkiye’nin, 2011 yılı  enerji talebinin yaklaşık olarak 220 milyar kwh olduğuna dikkat çeken Yorgancılar, bu bağlamda 2023 yılında beklenen talebin 500 milyar kwh seviyesini aşabileceğini ve üretimin sürdürülebilirliği konusunda endişeleri olduğunu ifade etti. Yorgancılar üretimdeki gerilemenin yatırımların önünü keserken, istihdama da ciddi olumsuz etki yapacağını kaydetti.

 
“Oysa ki, bugün ihracatı ile büyüme trendini yakalayan ve 2023 hedefleri içerisinde çok önemli bir yer tutan ihracatın gerçekleştirilmesini sağlayacak olan enerjinin temini çok daha zaruri bir hal alacaktır” diyen Yorgancılar, 2011 yılında yüzde 9,2 artan Türkiye’nin enerji tüketimi ve arz eksikliği sebebiyle, 2011 yılında 54 milyar dolara ulaşan enerji ithalatının cari açığın içerisindeki en büyük kalemi oluşturduğunu belirtti.

 

Enerjinin etkin ve verimli kullanılmadığı müddetçe, ülkelerin dışa bağımlı bir yapı sürdürdüklerini ve sanayicilerin de yüksek maliyetlere mecbur kaldığına vurgu yapan Yorgancılar, “Küresel piyasalardaki belirsizlik ile artmakta olan girdi maliyetlerimizde önemli bir kalem olan enerji, üretimin önünde ciddi risk teşkil etmektedir. Türkiye’nin cari açık rakamının yüzde 70’i, toplam ithalatın da yüzde 21’i enerji ithalatından kaynaklanmaktadır. Türkiye’de enerji tüketiminin yüzde 41’i endüstriyel tesislerde, yüzde 31’i binalarda ve yüzde 20’si taşımacılıkta kullanılmaktadır. Yüzde 41’lik bu oran bir hayli yüksektir. Enerji tasarrufu ve verimli enerji kullanımı konularında ülkemizin her kesiminin bilinçlendirilmesi ile bu farkındalık kültürünün kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Bu kültürün artırılması bir devlet politikası eşliğinde çok daha hızlı ve etkili olacaktır” dedi.

 

Yorgancılar, enerji maliyetlerini artıracak düzenlemelerin maliyet enflasyonunu körükleyerek iç talebi daha da yavaşlatacağını, dış piyasalardaki rekabet gücünün olumsuz yönde etkilenerek dış talebin büyüme üzerindeki olumlu etkisini de azaltacağını söyledi.

 

1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olan doğalgaz ve elektrik satış bedellerine gelen zamların, sanayinin zaten yüksek olan maliyetlerini daha da pahalı hale getireceğini ifade eden Yorgancılar, “Küresel piyasalardaki belirsizlik ortamında; sanayi elektriğine yapılan yüzde 4,03 zam ve doğalgaza yapılan yüzde 13 oranındaki zam, demir çelikten, gıdaya, tekstilden ulaştırmaya kadar tüm sektörlerimizi olumsuz etkileyecektir. Diğer yandan, bugün dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’de, yeni bir nükleer santralin temeli atılıp yapımı kesintisiz devam ederken, Türkiye’nin bu konuda ne kadar geç kaldığı her enerji temininde bir kez daha açıkça görülmektedir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.