Cemil Bayık: Bizimle Oyun Oynanmaması Gerekir
 PKK'nın dağ kadrosu yöneticilerinden Cemil Bayık, geri çekilmenin yeniden başlamasının gelişmelere bağlı olduğunu belirterek, "Şimdi biz geri çekme yaparız veya yapmayız diye bir şey söyleyemem. Şunu açıkça kamuoyuna da söyledik: Kürt sorununun siyasal çözümü sürmezse, müzakere devam etmezse biz kuzeye bile çektiklerimizi getiririz. Hala daha o düşüncedeyim. Bizimle, önderliğimizle, hareketimizle, halkımızla oyun oynanmaması gerekir. Bizim bütün çözüm yönündeki çabalarımıza, pozitif yaklaşımlarımıza negatif cevap verilmemesi gerekir. Verilirse tabii ki çektiklerimiz sokarız" dedi.

"BİZİMLE OYUN OYNAMAYIN"

Vatan gazetesinden Ruşen Çakır'a konuşan Bayık, gerillanın geri çekilmesinin yeniden başlayıp başlamayacağına ilişkin bir soruyu "Gelişmelere bağlı. Şimdi biz geri çekme yaparız veya yapmayız diye bir şey söyleyemem. Şunu açıkça kamuoyuna da söyledik: Kürt sorununun siyasal çözümü sürmezse, müzakere devam etmezse biz Kuzey'e bile çektiklerimizi getiririz. Hala daha o düşüncedeyim. Bizimle, önderliğimizle, hareketimizle, halkımızla oyun oynanmaması gerekir. Bizim bütün çözüm yönündeki çabalarımıza, pozitif yaklaşımlarımıza negatif cevap verilmemesi gerekir. Verilirse tabii ki çektiklerimiz sokarız" dedi.

"APO, TOPLUMU DAHA FAZLA ÇÖZÜME HAZIRLAYABİLİR"

AK Parti hükümetinin Kürt hareketine karşı cevapsız kalmasının kendileri için negatif bir cevap anlamını taşıdığını da belirten Bayık, "Sen bu kadar pozitif düşüneceksin, zorluklarını ona karşı kullanmayacaksın, sorumlu davranacaksın, tek taraflı çözümü zorlayacaksın bunun da varacağı bir sınır olur, ötesine varamaz ki. Dünyanın neresinde görülmüş tek taraflı sorunun çözüldüğü. Bir sorun varsa tarafları vardır. Sorunlar da taraflarıyla çözülür. Tek tarafla çözülmez. AKP'nin yaklaşımına bakalım: Sorun var diyor ve ben çözelim diyor. Bir tarafı ciddiye almadan yok sayarsan sorunu nasıl çözeceksin? Madem ki hükümet sorunu çözmek istiyor o zaman toplumu buna hazırlamalıdır. Eğer hazırlamak isterse hazırlar. Kaldı ki akil insanların sunduğu raporlarda da toplumun büyük kesimin çözümü istiyor. Hükümet çok rahat kamuoyunu hazırlayabilir. Biraz Apo'nun da koşullarını değiştirse Apo toplumu daha fazla çözüme hazırlayabilir. Bu konuda da bir değişikliğe gidilmiyor. Kendisi de bu konuda bir şey yapmıyor. Toplum da istiyor ama istemeyen kim oluyor? AKP oluyor, Erdoğan oluyor. Onun dışında sorunu engelleyen nedir? Tabii bir de uluslararası güçler var. Onların da hesabına gelmiyor" şeklinde konuştu.

"ULUSAL KONGRE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE BAĞLI"

Ulusal Kongre konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bayık, şu aşamada kongrenin gerçekleşmesinin Rojava'daki sorunların çözümüne bağlı olduğunu dile getirdi. Bayık, "Sen Rojava devrimini boğmaya çalışacaksın, oradaki devrimi yenilgiye götürmek için birçok güçle anlaşmalar yapacaksın sonra ulusal kongre diyeceksin. Ulusal kongreyi veya konferans geliştirmek için Rojava devrimine de, direnişine de, orada oluşan iradeye de saygılı yaklaşacaksın. Parçalamayacaksın. Cenevre'ye gitmez, ambargo uygulamaz. Saldırılar içerisinde yer almaz. Bütün bunları yapan biri nasıl ulusal kongreyi gerçekleştirecektir. Biz ulusal kongre ile Kürtler arasındaki sorunları çözmek istiyoruz" dedi.

"SURİYE HERKES İÇİN STRATEJİK"

Suriye konusunun tüm güçler için stratejik bir konu, bir nevi merkez olduğunu dile getiren Bayık, Suriye'de kazananın Ortadoğu'da yer edineceğini belirtti. Bayık şunları kaydetti: "Suriye bir nevi Ortadoğu'nun marketidir. Ortadoğu'da yürütülen çelişki ve çatışmaların merkezi konumundadır. Dikkat edilirse, El Kaide Suriye'yi kendisine merkez seçmiş durumda. Onun için dışarıdan bütün ülkelerden militanlarını getiriyor. Parayla değişik insanları getiriyor. Gücünü orada yoğunlaştırarak Suriye'yi ele geçirmek istiyor. Orayı merkez yapıp bütün Ortadoğu'da hakim olmaya çalışıyor. Böyle bir strateji izliyor. Bilindiği gibi El Kaide Sünni İslamı benimsediğini söylüyor. Bir de Şii İslam var. Bu da Suriye'yi kendisine merkez olarak seçmiş durumda. Şii İslam da Suriye'de sonuç alarak Ortadoğu'da egemenliğini veya amaçlarını sürdürmek istiyor. Amerika ve Rusya, Türkiye ile Kürtler açısından da Suriye bir merkez. Şimdi Amerika Afganistan'dan başlayıp Tunus'la devam ettirdiği savaşı Suriye'de noktalandırmak istiyor. Çünkü Suriye Arap sahasındaki en son ülkedir. Orada çıkacak sonuçlara göre Ortadoğu'yu dizayn edecektir. Eğer Suriye'de sonuç alamazsa yürüttüğü savaş sonuçsuz kalacak, tersine dönecektir. Rusya açısında son kaledir zaten. Eğer Suriye'yi kaybederse Ortadoğu'da tüm çıkarlarını kaybedecektir. Türkiye açısından zaten bir merkez. Bugüne kadar Suriye politikası sonuçsuz kaldığı için bu sorunları yaşıyor. Yine Kürtler açısından da orası bir merkez. Kürtler'in orada kazanması veya kaybetmesi bütün Kürdistan'ı etkileyecektir. Zaten onun için Suriye'de bütün güçler çatışıyor."

"ÖCALAN FOTOĞRAFLARI TESADÜF DEĞİLDİR"

17 Aralık sürecinin başlamasının ardından Öcalan'ın fotoğraflarının servis edilmesinin bir rastlantı olup olmadığının sorulması üzerine ise Bayık, "Bu süreçte her şey oluyor. Tesadüf değil bunlar. Hadi bir tesadüf iki tesadüf ama bunun tesadüf olmadığı çok açık. Süreç ile bağlantılı bunlar. Türkiye siyasetinde Apo'nun, PKK'nın çok önemli bir aktör olduğunu herkes söylüyor. Dolayısıyla da bu gücü herkes kendi yanına almak ister. En azından mücadelesinde tarafsız kılmak ister. Bunun için elindeki bütün imkanları kullanabilirler" diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.