CHP'li İnce ''Türkiye'yi Amerikan Jandarması yaptınız''
Suriye'nin sınır ötesinden attığı top mermisinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesini vurması ve 5 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından Tbmm teskere için toplandı. Kapalı görüşme öncesinde söz alan CHP'li Muharrem İnce ve MHP'li Oktay Vural'ın sözleri toplantıya damgasını vurdu.

Tezkere öncesi muhalefetten görüşmenin 'usulsüz' olduğuna yönetlik itirazlar oldu. Bununla ilgili söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, kapalı oturuma itiraz ederek, "Siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz" dedi. Ak Parti'li Canikli'nin "Esad'ın mı Türkiye'nin mi yanındasınız" demesi üzerine İnce, "Esad'ın canı cehenneme" diye tepki gösterdi.

MUHALEFET USUL HATASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Tbmm'de tezkerenin okunmasının ardından kapalı oturuma geçilmek istendi. Bu arada araya giren muhalefet vekilleri tezkerenin gerekçesinde usül hatası olduğunu söylediler.

MHP'li Oktay Vural ve CHP'li Muharrem İnce "Önemli bir oturum konuşuyoruz. İzninizle usül konusunu netleştirelim." dedi.


MUHARREM İNCE'DEN TARTIŞMA YARATAN AÇIKLAMA

5 dakika konuşma süresi alan Muharrem İnce, çarpıcı açıklamalarda bulundu. İnce şöyle konuştu: "Bizim söyleyeceklerimiz kapalı değil. Neden milletten saklayacağız bunu! 1 Mart tezkeresindeki kapalı oturumda bulundum. Kapalı oturumda çok özel bilgi veriliyor zannedilmesin. Hangi özel bilgiyi paylaştı hükümet 1 Mart tezkeresinde? Tartışmalar halkın önünde yapılsın.
Hangi AKP'linin hangi vekilin çocuğu savaşa gidecek? Bu doğru değil. Bu milletin çocukları savaşa gidecek bunu herkesin bilmesi lazım. Biz kapalı oturumda TRT Genel Müdürü'nün maaşını bile öğrenemedik. Kuzey Irak'la ilgili tezkere her şey net, şimdi ise bugün gelen tezkere. Bu madde Anayasa'nın 92. maddesine aykırıdır. Tezkerede "Suriye silahlı kuvvetlerince yürütülen" deniyor. Siz suçluyu bulmuşunuz.

İnce, kapalı "Oturumda gizli bilgi aldığımız falan yok!" diyerek oturumun açık yapılması taraftarı olduğunu söyledi.


"DÜNYAYA SAVAŞ AÇABİLİRSİNİZ"


Sınır belli değil. Siz bu tezkere ile cihan savaşı yapabilirsiniz. 'Türk silahlı kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi' diyor. 200 tane ülke var, hangisi belli değil.1 Mart'taki gibi dik durun, onurlu olun, milletin vekili olun"


OKTAY VURAL'IN AÇIKLAMALARI


Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini bildiren MHP'li Oktay Vural, "Türkiye'deki tehditleri kaldırmak yerine ilave tehdit ekliyorsunuz" diyerek hükümeti eleştirdi.


Vural şöyle konuştu: "Terör örgütü ile müzakereye gidenler bugün yetki istiyor. Sadece Türkiye'nin menfaatleri için görüşümüzü açıklayacağız. Türkiye her şeyden önemlidir. Bu noktaya getirenlerin sorumlulukları olduğu açık. İstenen tezkere ile ilgili kapalı oturumda da ifade edeceğiz, bütün milletimizin huzurunda da ifade edebiliriz.


Görüşlerimi açık bir şekilde görüşmek istiyorum. Kamuoyu ile paylaşılmamış bir takım bilgiler verilmemiş, kamuoyu ile paylaşılmamış olabilir. Ama bizi neden kısıtlıyorsunuz? Hükümet görüşlerini kapalı oturumda açıklasın biz de görüşlerimizi açık bir şekilde söyleyelim.


Elinizi vicdanınıza koyun. Açılım da kapalı oturumda yapıldı. Ne söylendi hiçbirşey! Irak'ın kuzeyine asker göndermek için toplanıldı, ne söylendi hiçbirşey!"


"TARAFINIZI BELLİ EDİN!"


Ak Parti milletvekili Nurettin Canikli, Oktay Vural ve Muharrem İnce'ye karşı çıkarak, "Tarafınızı belli edin. Esad'dan yana mı Türkiye'den yana mısınız? Biz milletimizden hiçbir şey gizlemiyoruz. Açık oturum yaptığımız zaman bunu tüm dünya görecek. Sadece milletimiz izlemiyor ki!" diyerek tepki gösterdi.


MUHARREM İNCE'NİN CANİKLİ'YE CEVABI


Oldukça hararetli geçen tartışmalarda CHP'li Muharrem İnce, tekrar söz aldı. AK Partili Canikli'nin Esad'dan yana mısınız Türkiye'den yana mı?" sözlerini eleştiren İnce, "Esad'ın canı cehenneme. Biz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nden yanayız" dedi.


"TÜRKİYE'Yİ AMERİKA'NIN JANDARMASI YAPTINIZ"


Konuşmasına devam eden Muharrem İnce, "Ben size soruyorum. Siz Türkiye'den yana mısınız Obama'dan yana mı? Kimden yanasınız? Siz Türkiye'yi Amerika'nın jandarması yaptınız. Siz Türkiye'yi taşeron yaptınız. Siz Türkiye'nin değil emperyalistlerin çıkarını düşünüyorsunuz. Bizim Esad ile işimiz yok. O sizin beraber tatile gittiğiniz zaman da Boğaz'da tekne turu yaptığınız zaman da diktatördü. O zaman bilmiyor muydunuz?"


Biz burada Türkiye'nin savaşa girmesini konuşuyoruz, Canikli gelmiş Ak Parti'nin kurultayını konuşuyor! Ne alakası var. Bu bir kaza mıdır bir saldırı mı? Siz çiftçiye, öğrenciye, doktora, sendikacıya, gazeteciye efelenebilirsiniz. Ama Türkiye'nin dış politikası efelenmekle olmaz! Fakir fukara çocukları, anneler kara kara düşünüyor. Acaba benim çocuğum ne olacak. Sizler rahatsınız!" ( ajanslar)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.