AK Partili Tunç’tan Stratejik plana salvo atışlar
Karabağlar Belediye Meclisi Ekim ayı 2. oturumunda Stratejik Plan revizyonu tartışıldı. Stratejik Plan Revizyon programı’nı sert bir dille eleştiren AK Parti’li İmet Tunç,“Temennimiz odur ki, stratekik plandaki tüm hedefler gerçekleşir. Ama bütün bunlar gerçekleşse de Karabağlar, çağdaş kent kimliğine kavuşacak mı?” dedi.


10 Ekim 2015’te Ankara’da canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden yurttaşlar ve Şemdinli’de hayatını kaybeden 10 asker 8 sivil için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan mecliste, AK Parti’li İmet Tunç, önceki gün bir terör saldırısında hayatını kaybeden AK Parti Diyarbakır Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert’i andıklarını söyledi.


Karabağlar Belediyesinin stratejik plan revizyon programı, düzenlenen ikinci oturumda oylandı. Kamu idarelerinde stratejik planlamaya ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelik hükümlerine göre güncellenen 2017-2019 yılları stratejik planı görüşüldü. AK Parti’li İmet Tunç’un sert muhalefetinin damga vurduğu oturumda yer yer gergin tartışmalar yaşandı.


PROJELER KAĞIT ÜSTÜNDE KALACAK


Tunç, stratejik planın önsözünde katılımcılık vurgusu yapıldığını belirterek, “Sanırım siz katılımcılığı yanlış anlıyorsunuz. Katılımcılığın sağlanması için dış paydaşlarla ortak stratejiler belirlenmeli. Tek bir sorumuz olacak: Temennimiz odur ki, stratekik plandaki tüm hedefler gerçekleşir. Ama bütün bunlar gerçekleşse de Karabağlar, çağdaş kent kimliğine kavuşacak mı?” diye konuştu.


Tunç, stratejik planda yer alan projelere de değinerek, “Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, gerçeklerimiz budur. 2,5 senelik başkanlığınız döneminde 3 projeyle başlayıp bundan sonraki dönemde de 3 projeyi tamamlayıp görev döneminizi kapatacaksınız. Zaten stratejik planda birkaç proje var...Tamamı gerçekleşe dahi, Karabağlar’ın temel ihtiyaçları karşılanamayacak. Biz biliyoruz ki, bunların önemli bir kısmı gerçekleştirilemeyecek. Bir çoğu kağıt üzerinde kalacak.

Elimizdeki stratejik plan, okuduğumuz kadarıyla tahmini bir çalışma. Oysaki strateji, tahmin üzerinden yürütülmez. Uygulanabilir, gerçekleştirilebilir projelerin uygulanma sürecidir. Bu stratejik plan, sadece iç paydaşlarla hazırlanmış. Dış paydaşlarla görüşülmeden hazırlanmış. Özetle, stratejinin hazırlanış metodu sağlıklı değil. Bilimsel verilere dayanmayan, sosyolojik belirlemelerden uzak bir kitapçık var elimizde. Temel ihtiyaçların tespiti ve genel çözümlemelerle ilgili ciddi araştırmaların yapılmadığı, çözüm üretilmediği gözükmektedir” sözlerine yer verdi.


İÇ VE DIŞ PAYDAŞLAR


Tunç, katılımcılığın iç ve dış paydaşlarla olduğunun altını çizerek, “Belediye stratejisi ve dış paydaşlar stratejisi çakışabilir. Dış paydaşlar arasında iletişimin eksik olduğu bir plan var. Katılımcılığın sağlanması iç ve dış paydaşlarla ortak stratejinin belirlenmesi ile olur” görüşünü aktardı.


Planda, personelin aidiyet duysunun eksikliği ve Karabağlar kentlilik bilincinin zayıflığı ifadelerinin yer aldığını kaydeden Tunç, “Bunları düzeltmek tamamıyla sizin elinizde. Biz de bu sıkıntıları daha önce defalarca dile getirdik. Unutulmalıdır ki, kentlilik bilincinin oluşturamamışsanız, bu kentin insanların insanlarına hizmet götürmemişsiniz demektir. ‘Ben Karabağlarlıyım’ diyecekleri, insanların içinde avantaja dönüşebilecek imkanların sağlanmamış olması ile ilgilidir” belirlemesini yaptı.


GÖZDEN GEÇİRME İMKANI


Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da,  stratejik planların idareleri gözden geçirme yetkisi verdiğini kaydederek, “Biz de belediye olarak bu planları gözden geçirdik ve tekrardan meclisimize getirdik. Bu şeffaflık, katılımcılıktır. Bunların tartışılmasından da hiçbir zaman gocunmayız. Planda mevcut veriler, rakamlar vardır. Onlara göre strateji belirlenir. Olmayan bir şeyi bizim göstermemiz asla söz konusu olmaz. Ayrıca stratejilerde her şeyi belediyenin yapması gibi durum dünyada yoktur. Strateji var olan tüm koşulları göz önüne alarak yol haritası çizmektir. Yani Karabağlar Belediyesi olarak ‘Her şeyi ben yapacağım’ dersek bu bilime de aykırı olur” diye konuştu.


ÇAĞDAŞ BİR KENT HEDEFİ


Selvitopu, revizyon yaparken gerçekçi bir stratejik planlamayı hedef aldıklarını ifade ederek,  “Bizim hedefimiz Karabağlar’ı değişen, dönüşen, çağdaş bir kent haline getirmektir. 30 aylık icraatımızda da bunu tek tek yapıyoruz; Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Herkes Karabağlar’da oturmaktan gurur duyacak. Karabağlar İzmir’in parçası ve en büyük ilçesidir. Karabağlar’da mevcut plan bitmiş, 30 yılını tamamlamıştır. Tarihi bir görev yapıyoruz” görüşüne yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.