Sedat Karatekin: Hani Nerede Kaldı Demokratlık ve Çok Seslilik
Çiğli Ak parti İlçe Başkanlığı ilçe başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. İlçe başkanı Sedat Karatekin açılış konuşmasında “ Çiğli belediyesi meclis çalışmalarında, özellikle bütçe, denetim ve faaliyet raporların görüşülmesinde Çiğli belediye başkanı sayın Hasan Arslan özellikle meclis üyelerimizin konu hakkında söz almak isteyince veya konuşmalarına müdahale ederek yarıda kesmektedir. Sayın Arslan’a bu konuda sormak lazım. Kendi partilerinde her zaman özgürlüklerden, düşünce özgürlüğünden ve çok seslilikten bahsederken, mecliste çok seslilik olması gerekirken muhalefet meclis üyelerini konuşma hakkını elinden almaktadır." dedi.


Son meclis toplantısında da bu olayın tekrar gerçekleştiğini söyleyen Karatekin, "Belediye başkanı meclis oturumunu kapatmıştır. Bütçe görüşülüyor, rakamlar konuşuluyor. Fahiş artışlar oluyor. Yüzde 300- 400- hatta 700 varan harç artışları var. Bu konuda bizim meclis üyemiz konuşamayacaksa, vatandaş nasıl bilgilenecek. İşte tam bu konuda bizde bu basın toplantısını yapmaya karar verdik” açıklamasında bulundu. 

Demirkaya: 'İmar Müdürlüğü'ne  İlk Gelen Yandım Diye Geri Kaçacak'

Çiğli Ak Parti Büyükşehir ve Çiğli  Belediye Meclis üyeliği görevini de yürüten  Mesut Demirkaya, 2017 yılı mali bütçesinde yer alan harç miktarlarının ciddi mağduriyet yaratacağını belirterek, şunları ifade etti. 1 Ocak 2017 itibarıyla Çiğli Belediyesi İmar Müdürlüğü'ne  ilk gelen yandım diye geri kaçacak. Çiğli Belediyesi gelir kalemleri içinde yer alan harçlara yönelik yüzde 100’den tutun yüzde 400’e kadar artışlar var. Bizlere 2017 Gelir-Gider bütçe tasarısı ile ilgili mecliste kitapçık dağıtıldı. Ak parti meclis gurubu olarak bizde bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Bu konu ile ilgili en son meclis toplantısına geldik. Grup olarak bugüne kadar belediye başkanımıza ağır bir eleştirel yaklaşım da sergilemedik." dedi.

Başkana hitaben “ Biz her zaman yapacağınız hizmetin ve yatırımın yanında varız" diyen Demirkaya, "Çiğli’yi Kuzeyin Yıldızı yapacağız diyorsun, bizde buna katkı koyalım, Çiğli’nin vizyonunu değiştirelim dedik. Ama gelin görün ki bugüne kadar biz bir bilgi alışverişi yapamadık. Hatta çay içmedik dersek doğru söylemiş oluruz. Başkandan böyle bir yaklaşım görmedik. Tasarıda ki harçlar ilgili zamlara baktığımızda da, örneğin vatandaşın sıklıkla talep ettiği numarataj ücreti 200 TL, vatandaş  Emlak,İstimlak Müdürlüğü'nden bir evrak alacak 250 TL, cenaze nakil işlemi kilometre başı 3 TL, moloz nakil ücreti 95 TL, yapı ruhsat müracaat ücreti meskenler için 2015 yılında 100 TL, 2016’da 150 TL, 2017’de 400 TL. işyeri ruhsat yenileme ücreti, 2015 yılında 80 TL, 2016’da 200 TL, 2017’de 300 TL, belediye arşivinden alınan projesi yoktur yazısı 200 TL, yapı kullanım belgesi müracaat 350 TL, değişiklik yoktur vizesi 2015 yılında 100 TL, 2016’da 200 TL, 2017’de 450 TL.dir." dedi.

'Hasan Arslan Bunları Çiğli Halkına Reva Görüyorsa İtirazım Yok'

Mesut Demirkaya sözlerini şöyle sürdürdü. "Hizmet etmek için göreve talip olan belediye başkanı  işleri kolaylaştırmak için çalışır, vatandaşa ek külfet getirmez. Eğer Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan bunları Çiğli Halkına reva görüyorsa itirazım yok. Demek ki hizmet etmek için o göreve gelmemiş."

Nedim Arslan: Harç mı Haraç mı?

Konuya ilk olarak itiraz eden isim olan ‘Harç mı Haraç mı’ cümlesinin sahibi meclis üyesi Nedim Aslan ise yaptığı açıklamada “ Bizler Çiğli’nin muhalefet görevini üstlenmiş meclis üyeleriyiz. Gelir- Gider bütçe tasarısı gördüğünüz gibi 100 küsur sayfadan oluşmaktadır. Bir kısmı usulen yapılmaktadır. Meclis üyeleri bunu olduğu gibi kabul eder. Çiğli kamuoyunu, esnafını, yaşayanı, işadamını, müteahhidini ilgilendiren harçlarda ciddi bir artış söz konusudur. Örneğin Bayraklı ‘da yol katılım bedeli m2 ücreti 54 TL. iken Çiğli’de maalesef bu 2015 yılında 133 TL, 2016 yılında 250 TL, 2017 yılı için tasarlanan ücret 400 Tl.dir. Yaklaşık Bayraklı ve Bornova’nın 8 katıdır. Bina yıkım izin belgesi ücreti 2016’da 250 TL. 2017’de 350 TL’dir. Belediyenin bir A4 kağıdına bilgisayardan çıktı olarak yazdırdığı imar durum belgesi ücreti 2015 yılı 70 TL, 2016 yılı 200TL, 2017 yılı ise tasarlanan 350 TL’dir." dedi.

Bizim ana görevimiz bu konularda ilk önce mecliste muhalefet yapmamız gerekmektedir açıklamasında bulunan meclis üyesi Nedim Aslan daha sonra; "Gönül ister ki bunları kamuoyuna oradan, meclis salonundan bilgilendirmektir. Belediye başkanı sayın Hasan Arslan bizlere bu fırsatı ve imkanı tanımıyor. Kritik meclis toplantılarında başkan bizim sesimizi engelliyor. Bizlerde bugün bu basın toplantısını yapmak zorunda kalıyoruz. Sayın başkan kendini demokrat, özgürlükçü, eşitlikçi kabul ediyor, ama gel gör ki eleştirinin en ufağını dahi kabul edemiyor. Hani nerde kaldı demokratlık ve çok seslilik, erdemlilik. Bizlerde muhalefet meclis üyeleri olarak gerekirse önümüzde ki mecliste değişik şekillerde tepkimizi ortaya koyacağız" dedi. 

Çiğli'de tek işi mütaahitlerin yapmadığını ifade eden Nedim Aslan, fahiş zam yapılan harçların genelde müteahitlerin değil normal vatandaşların işleri ile ilgili olan konular olduğunu söyledi. Yapılan zamların bir noktada harç  alınmaktan çıkıp, haraç noktasına kadar vardığını söyleyen Aslan, "Fiyatlandırmalar ile ilgili teknik açıdan yapılan bir bütçenin yanında, Çiğli’de iş yapan işadamlarına göre, esnaflara göre çok fahiş fiyatlar var. İzmir'in son dönemlerde parlayan yıldızı olması beklenen Çiğlimiz maalesef bu anlayışla gittikçe gerilemeye başladı. Bu kentte yaşayanlar bu anlayışı hak    etmiyor. Bu anlayış Çiğli'ye zarar veren bir anlayıştır. Çiğli'nin önünü açması gereken belediye başkanı bu açıklamayı yapmamalı." sözlerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.