'İnsanlara Efendilik Yoktur, Hizmet Etmek Vardır'
ÇANKAYA GÜNDEM-Siyasetçi kimliği ile yakından tanıdığımız AK Parti Manisa Milletvekili Dr.Muzaffer Yurttaş’ı biraz daha yakından tanımak, sizlere tanıtmak için aklımıza gelenleri sorduk, samimi cevaplarını aldık. Değişken ülke gündemi yerine, sayın vekilin özel dünyasının kapısını sizler için araladık.

İşte Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Sevinç’in sayın vekil Muzaffer Yurttaş ile yaptığı özel röportaj: 

VS: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?


MY: 1967 yılında Manisa’nın Kula ilçesinde doğdum. İlkokulu Turgutlu 19 mayıs ilkokulunda – ortaokul  ve liseyi Turgutlu da İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 1985 yılında girdiğim üniversite sınavında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım ve 1991 yılında fakülteyi bitirdim. 1991-1995 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi İhtisasımı tamamladım. Sırasıyla Bitlis Ahlat Devlet Hastanesi, Afyon Çay Devlet Hastanesi ve Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerinde bulundum. 2008 yılından 2011 yılına kadar Salihli’de özel bir hastanede Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştım. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında sosyal çalışmalara katıldım. 2011 yılında Manisa milletvekili olarak meclise girdim. Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesiyim. Meclis Çocuk Hakları Komitesi üyeliğim, Soma Maden Kazasını Araştırma Komisyonu üyeliğim, Genel Merkez Engelliler Koordinasyonu, Sağlıkçılara Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu üyelikleri görevim var. VS: Çocukken ne olmak istiyordunuz? Geçmişe baktığınızda pişmanlıklarınız ya da keşkeleriniz oldu mu?
MY: İlkokula başladığım yıllardan beri hep Genel Cerrah olmak istemişimdir. Rabbim bunu bana nasip etti. Tekrar dünyaya gelsem yine cerrah olmayı isterdim. Severek bu meslekte çalıştım. Pek çok hastayı ameliyat ettim. Kutsal ve güzel bir meslek olarak görüyorum. Hala ameliyatları ve ameliyathaneyi özlüyorum. Milletvekili olarak çalışmama izin verilse zaman zaman gönüllü olarak ameliyat yaparım. Hayatımda hiç “keşke”lerim olmadı. Rabbim ne yazmışsa o olacaktır. Kadere razı olanlar kederden emin olurlar. Ama geri dönsem daha çok kitap okur, daha çok sevdiklerime zaman ayırırdım.

VS: Milletvekili olmaya nasıl karar verdiniz? Nasıl siyasete atıldınız?
MY: 20 yıldır bir cerrah olarak yüz binlerce kişiyi muayene ettim. On binlerce kişiyi de ameliyat ettim. Yaklaşık 10 yıl başhekimlik yaptım. 2011 seçimleri öncesinde arkadaşlarım ve çevremin tavsiyesi ile siyasete girmeye karar verdim. Daha önce de Alaşehir de belediye başkanlığına aday olmam konusunda tavsiyeler gelmişti. Demek ki bu güne nasipmiş. Bir hekim sorumluluğu ve ciddiyeti içerisinde güzel Manisa’mızın hizmetinde olmaya çalışacağım. Mesleğim gereği halkın içerisinde yaşayan, insanların nabzını iyi tutmaya çalışan, değişik STK ve her türlü kültüre sahip insanlarla diyalog halinde olan bir cerrahım, Yeniliklere açık ve teknolojiyi mümkün mertebe kullanan biriyim. Mesleki olarak disiplinli çalışmayı, titizliği, çözüm üretmeyi bilen ve tavrını sorundan yana değil çözümden yana koyan bir yapıya sahibim. Milletvekili olarak hizmet etmek benim için en güzel şereflerden birisidir.

VS: Sorularımıza samimi cevaplar vereceğinize inanıyoruz. Siyaseti sevdiniz mi?
MY: Ben isteyerek buraya geldim. İçinde bulunduğum yerlerden ve görevlerden hiç şikayetim olmamıştır. 4 yıl Afyon’un Çay ilçesinde görev yaptım. Geçtiğimiz hafta sonu oradaki dostlarımı ziyaret ettim. Çay da çalışırken Çay benim için en güzel ilçeydi. Alaşehir’e geldim, benim için en önemli yer Alaşehir oldu. Salihli’ye geldim, Salihli benim için vazgeçilmez bir yaşam kenti oldu. Şimdi hem Ankara’da hem Manisa’da (Salihli) ikamet ediyorum. Her iki kenti de seviyorum. Siyaseti bir hizmet aracı olarak görüyorum. Herhangi bir rütbe peşinde değilim. İçinde yaşadığım, beni yetiştiren ve bugünlere gelmemde emeği olan insanlarıma hizmet etmek benim için en yüce ve en güzel görev.VS: Hekimliği özlüyor musunuz? Hastalarınız size muayene olmak isterlerse ne yaparsınız?
MY: 3 yıldır ameliyat yapmadım. Ameliyathane kokusu burnumda tütüyor. Ameliyathane ortamını ve birlikte çalıştığım insanları çok özledim. Hastalarımla zaman zaman görüşüyorum. Hastane ve köy ziyaretlerinde bazen muayene ve tetkiklerini inceliyorum ve eski günlere dönüyorum. Hastalarımı  da çok özlüyorum. Meclis fırsat verse de ameliyat yapabilsem. Hatta ameliyatlardan elde edeceğim tüm gelirleri yardıma muhtaçlara ve eğitim kuruluşlarına bağışlama imkanım olsa hemen kabul ederim.


VS:Siyasete atılmak ailenizi ve onlarla ilişkilerinizi nasıl etkiledi? Onların tepkileri nasıl oldu?
MY: Şimdi aileme ve arkadaşlarıma daha az zaman ayırabiliyorum. Ailemin ve yakınlarımın da olumlu onayı ile siyasete atıldım. Onlar arkamda olduklarını belirttiler. Yaptığımız hizmetleri ve halkın memnuniyeti onları da memnun etmektedir. Eşim ve kızlarım her zaman bana destek oldular. Tüm akrabalarımın önemli desteği var. Annemin babamın duaları var. Onlar için büyük bir gurur kaynağı tabii ki. Tüm yakınlarıma dua ve destekleri için şükran borçluyum. 


VS: Milletvekilliğine bir meslek diyebilir miyiz?
MY: Milletvekilliği bir meslek değil yapılması gereken kutsal bir görevdir. Para kazanmak için yapılması gereken bir meslek değildir. İnsanlara hizmet için en güzel bir araçtır.

VS: Milletvekili olmaktan memnun musunuz? 
MY: Benim memnuniyetimden daha önemlisi milletin memnuniyetidir. Ben hayatımda yaptığım her işi memnuniyetle ve gayretle yapmaya çalışmışımdır. Tabii ki aileme ve yakınlarıma daha az zaman ayırabiliyorum. Ülkeme hizmet edebildiğim ölçüde  memnuniyetim artacaktır.

VS: Gençlere siyaset önerir misiniz? Siyasete girmek için gençler ne yapmalı?
MY: Bence gençler siyasetin içinde olmalıdır. Yeteneği olan ve halka hizmet etmek isteyenlere siyaset yapmayı öneririm. Siyasete girecek olanların önce mesleğinde başarılı olmaları gerekir. İletişim, hitabet, problem çözme teknikleri konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekir. Türkiye ve dünya siyasetini ve hayatta olup bitenleri iyi takip etmelerini öneririm. Her gün en az bir gazete ve çok sayıda köşe yazarının yorumlarını okumaları gerekir. Hafıza teknikleri  konusunda çalışmaları gerekir.  Bilgi teknolojilerini iyi kullanmalarını tavsiye ederim.
VS: Hangi takımı tutuyorsunuz? 
MY: Süper ligde önce Akhisarspor tabii, eskimeyen takımım ise Fenerbahçe. Manisaspor ve Turgutluspor takımlarımız için de dua ediyorum ve gönülden destekliyorum, başarılı olmaları için. Manisadaki diğer takımlarımızı da gönülden destekliyorum. Salihli Belediyespor, Seramiksan Voleybol Takımı ile Anemon Voleybol takımını da daha iyi yerlerde görmek istiyorum.

VS: Lügatinizde yer alan en güzel ve en çirkin kelimeler nelerdir?
MY: En güzel kelime “sevgi” en çirkin kelime ise “yalan” kelimeleridir. Sevgi her güzel işin kaynağıdır. Sevginin dünyaya hakim olması için gayret sarf etmeliyiz. Sevginin sembolü Yunus Emre bizim topraklarımızda Kula’mızda yatıyor. Bu bizim için bir kazanç ve gurur vesilesidir. 

VS: İnsanları nasıl değerlendiriyorsunuz?
MY: İnsanlar size hep kendi zaviyelerinden, kendi pencerelerinden bakıyorlar. Bakış açınız sizin davranışlarınızı oluşturuyor. Siz nasıl bakarsanız, karşınızdakini öyle görürsünüz. İnsan insanın aynasıdır. Aslında biz karşımızdaki insanda kendimizi görüyoruz. Kendi duygularımızla karşımızdaki insanı algılıyoruz. 

VS: Hayatta isteyip de yapamadığınız şey var mı?
MY: Evet bazı şeyleri yapmaya fırsatım olmadı. Hep bir müzik aleti çalmayı arzu ettim ama fırsat bulamadım. Aileme daha çok zaman ayırmak istediğim zamanlar buna fırsat bulamadım. İyi bir yabancı dil bilmek isterdim. İngilizceyi yarım yamalak öğrenebildik. Ortaokuldan bu yana İngilizce okuyoruz ama sistemde sanırım bir sorun var, tam öğrenemedik.

VS: Sevmediğiniz bir huyunuz var mı?
MY: Ne özelliğim var ise hepsi ile dost olmayı öğrendim. Önemli olan yaşadığımız her olay karşısında kendimizi gözden geçirmek ve olumsuz gibi görünen özelliklerimizi amaca uygun harekete geçirip kullanabilmek. Onları tamamen yok etmek değil, yaradılış amacına uygun kullanabilmektir marifet. 

VS: Hayatta yaptığınız hatalar?
MY: Her insan hata yapabilir. Önemli olan hatalardan ders alabilmek ve tekrar aynı hatalara düşmemektir. Kişi kendi kusurlarını görmeli ve onları düzeltmeye gayret etmelidir. Başkalarının kusurları ile değil kendi kusurlarımızla uğraşmak gerekir. Kendi muhasebesini yapanlar, başkalarının kusur ve muhasebesini yapmaya fırsat bulamazlar.

VS: Nelerden korkarsınız?
MY: İftiradan, yalandan, nifaktan, söz getirip götürmekten Allah’a sığınırım ve bu tür insanlardan korkarım. Huzuru bozan şeylerden, çıkarını ön planda tutan ve başkasını gözü görmeyenden korkarım.

VS: Kırmızı çizgileriniz nelerdir? Genelde sakin bir yapınız var. Kızdığınız ve sinirlendiğiniz oluyor mu?
MY: Yalan, iftira  ve dedikodu beni en çok kızdıran olaylardır. Kendi menfaatini milletin menfaatinden üstün tutan ve kendi çıkarları için her şeyi mubah sayan kişiler az da olsa maalesef bu toplumda var. İkiyüzlü davranan, yanınızda başka, arkanızdan başka konuşan insanlardan nefret ederim. Ben dürüst siyaset yapmak için yola çıktım. Siyaseti ahlaklı yapmaya çalışacağım. İkiyüzlü, menfaatçi, dedikoducu ve iftiracı kişiler benim için kırmızı çizgilerdir.

VS: Erkeklerle mi, kadınlarla mı çalışmak daha kolaydır?
MY: Ben insanları çalışma hayatı açısından erkek ve kadın olarak ayırmam. Çözümden yana tavır kullanan ya da sorundan yana olanlar diye görürüm. Çözümden yana tavır kullanan ve bardağın dolu tarafını görenlerle çalışmak benim için tercih nedenidir. Dedikoducu, şikayetçi insanlarla çalışmak istemem.

VS: On yıl sonraki hedefiniz nedir?
MY: Bir dakika sonrası için garantimiz yok. Anı yaşamaya ve şu an içinde bulunduğum durum ile hizmet etmeyi düşünürüm. Halkım ve partim beni hangi görevde görmek isterse orada çalışmaya ve hizmet etmeye gayret ederim. 

VS: Gördüğümüz kadarıyla sık sık Manisa’yı ve ilçelerini ziyaret ediyorsunuz. Nerelere gidebildiniz? Gezilerinizin amacı nedir?
MY: 12 Haziran genel seçimlerinden bu yana beş AK Parti Milletvekili olarak köy, kasaba, ilçe, merkez demeden Manisa’nın her yerine gittik. Sivil toplum kuruluşlarını, dernekleri, oda başkanlıklarını ziyaret ediyoruz. Sorunları ve talepleri yerinde görüp değerlendirme fırsatı buluyoruz. Ayrıca muhtarlarımızı, teşkilatlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı ve tüm vatandaşlarımızı yaptığımız çalışmalarımızı incelemeleri için Ankara’ya davet ediyoruz. Onları Ankara’da misafir ediyoruz. Köylerimizde muhtarlarımızla köy kahvaltıları düzenliyoruz. Bu sırada onları dinliyor, taleplerini alıyoruz. Manisa’nın gitmediğimiz yeri kalmadı.


VS: Manisa ekonomisi ne durumda? Bunun millete yansıması nasıl olacak?
MY: Manisa ihracatını en çok arttıran iller arasında 7. sırada yer aldı. İhracat olarak incelendiğinde tarım ve elektronik ürünleri ilk sırada yer almaktadır. Amacımız Manisa’mızın ihracatta ilk beş il arasında yer almasını sağlamaktır. Bu konuda işadamlarımız ve yatırımcılarımızla temaslarımız devam ediyor. İnşallah bu gerçekleşecektir. Teşvikte Manisa 3. bölgede yer aldı. Bu sayede Organize Sanayi Bölgeleri daha da gelişecek ve istihdam artacaktır.  Yerüstü kaynaklarının kullanıldığı gibi yer altı kaynaklarının kullanılması yönünde projelerimiz var. Jeotermal kaynaklarımızı yer üstüne çıkartıyoruz. Salihli ve Alaşehir arasında Türkiye’nin en sıcak suyunu çıkardır ve elektrik enerjisi üretimi için 52 milyon dolara ihale ettik. Bu gelirin  %50 si Manisa köy ve kasabalarının imarı için kullanılacaktır. İnşallah turizmimizin gelişmesi yönünde yapılan faaliyetlerle de Manisa turizmde de hak ettiği noktaya gelecektir. Önümüzdeki kısa bir dönem içerisinde Manisa’mız İzmir’in gölgesinde bir il olmaktan kurtulup üniversitesiyle, yatırımlarıyla, ticaretiyle, turizmiyle, bağımsız Büyükşehir Manisa konumuna gelecektir.


VS: Meclis ve Komisyon çalışmalarınız nasıl gidiyor? Genel merkezde ne gibi çalışmalarınız oluyor?
MY: Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler komisyonunda çalışıyoruz. Sağlıktan memnuniyeti artırmaya çalışıyoruz. Hem milletimizi ve hastalarımızı hem de çalışan personelimizi memnun etmenin gayreti içindeyiz. Genel Merkez tarafından 14 ilin özürlüler ile ilgili koordinasyonunda görevlendirildim. Bu konuda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Ayrıca partimizin sağlık politikaları ile ilgili bir çalışma grubunda görev yapıyorum. Çocuk Hakları İzleme Komitesi’nde görevim var. Partimiz halkımızın yararına olan yeni politikaları oluşturup icraata geçirmeye devam ediyor. Ustalık döneminde güzel hizmetler sunmanın peşindeyiz.

VS: Seçildiğinizden beri hep faalsiniz, Gurur kibir nedir bilmiyorsunuz. Size “Atom Karınca” adını vermişler. Bütün bu enerjiyi nereden buluyorsunuz?

MY: İnsanlarımızı seviyorum. Hizmet etmenin güzelliği enerjimi artırıyor. Belki de aldığımız hayır dualar bizi güçlü kılıyor. Bizim en önemli özelliğimiz “Biz halkımıza fildişi kulelerden bakmıyoruz. Halkımızın içinde yaşıyor ve onların sıkıntılarını yakından biliyoruz. Halka hizmeti Hakk’a hizmet gördüğümüz için yorulmuyoruz, ya da yorgunluğu çabuk unutuyoruz. Uzun süre Manisa ilçelerinde hizmet ettiğim için halkımızı ve bölgemizi daha yakından tanıyorum. Bu nedenle daha çabuk iletişim kurabildim. Hizmet etmeyi seviyorum. Halkla birlikte olmak beni mutlu ediyor.

Bizim siyaset anlayışımızın özünde, 'söz de, karar da milletindir' yaklaşımı vardır. Biz, hiçbir zaman milleti seçimden seçime hatırlayanlardan veya millete seçimden seçime gidenlerden olmadık. Milleti küçümseyenlere karşı mücadelemizde hep arkamızda milletimizi bulduk. İnşallah bundan sonra da bu anlayıştan asla taviz vermeyecek, milletimizle aramızdaki muhabbeti daha da güçlendirerek muhafaza edeceğiz. Onlardan aldığımız emaneti en iyi şekilde taşıyacağımızdan hiç şüpheleri olmasın.

VS: Son olarak halkımıza bir mesajınız var mı?
MY: Bizlere gönül veren, destek veren halkımızı mahcup etmeyeceğiz. Herhangi bir makam ve mevki peşinde değiliz. “İnsanlara efendilik yoktur, hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.” Amacımız yaşanabilir, marka bir Manisa’yı oluşturmaktır. 
Ülkemin farklı kültürlerini barış ve sevgi ile bir arada ve  beraber tutmaya çalışacağım. Türkiye’min en büyük enerjisinin birlik ve beraberlik olduğuna inanıyorum. Çetesiz, mafyasız, cuntasız, özgür ve müreffeh, mutlu bir Türkiye için bu kadroların iktidarının devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Tüm halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Siyaseti menfaat için değil halk için yapmaya devam edeceğim.” Durmak yok yola ve hizmete devam.” Bu millet her şeyin en iyisine layıktır. Bu vesile ile halkımıza selam ve saygılarımı sunuyorum.

VS: Yoğun gündeminiz arasında bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.