PIRLANTADA KALİTE TESADÜF DEĞİL
Bu hafta kişiye özel, fonksiyonel, her bütçeye uygun tasarımlar yapan Manisa’daki tek Pırlanta exspertizi Arşel Özkara Demirarslan’ın konuğuyum. Arşel Hanım’ın ofisinin renkleri, tasarımı, hele pırlantalarla yaptığı takıları beni benden aldı. Kadınların dokunduğu her yerin güzelleştiğine, Pırlantada kalitenin tesadüf olmadığına  bir kez daha şahit oldum. 
İşte biz kadınların en güzel zaafı pırlantaya dair her şey...
 
- Manisa’daki tek pırlanta exspertizinin bayan olması biz kadınlara   mutluluk ve gurur kaynağı;  bize kendinizi tanıtır mısınız Arşel Hanım? 
 
1978 yılında Manisa’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Manisa’da, üniversite eğitimimi ise İzmir Ege Üniversitesi’nde tamamladım. Öncelikle 21 yaşında evlendiğim için ilk önceliğimi eşime ve çoçuklarıma verdim. Daha sonrasında baba mesleği olan kuyumculuğu, üniversitede aldığım tasarım eğitimi ile harmanlayıp kişiler için özel pırlanta üretimi üzerine yoğunlaştım. Bu konuda beni teşvik eden, babamın meslekteki 44 yıllık tecrübe ve birikimi oldu. Erkek kardeşim Ömer Özkara’da benim hem en büyük destekçim hemde bu işteki ortağım.       
 
- İşin dışında annesiniz; hem anne hem iş kadınlığını bir arada yürütmek nasıl ? 
Aslında oldukça programlı ve sistemli olduğunuzda yürütmek son derece kolay ama destek almadan imkansız. Aile büyüklerimiz ve eşim bu konuda bana son derece destek oldular. Sıkıntısız yürütüyoruz çok şükür. 
 

- Aynı anda hem muhafazakar hem modern olunabileceğinin, hem anne hem iş kadını olmanın güzel bir örneğisiniz. Bir çok genç kıza örnek oluyorsunuz, sizi örnek alan gençlere neler önerirsiniz ? 
 
Gençlere en büyük tavsiyem öncelikle kendilerini keşfetmeleri ve neyi yapmak istediklerine doğru bir şekilde karar vermeleridir. İnancım ve inancımın gerekliliği başörtüm iş hayatında hiçbir zaman karşıma bir engel olarak çıkmadı. Üniversite dönemim olan 1997’li yıllarda hatırlamak bile istemediğim çok zorlu günler geçirdim ama çok şükür bunlar artık geride kaldı. Yaşadığımız şu dönemde insanların artık başımızdaki örtümüzle değil, içindeki beynimiz ve yaptıklarımız ile kişileri önyargılardan arınmış bir şekilde değerlendirildiği bir toplumun içinde olmaktan mutluluk duyuyorum.  
 
  
- Biz bayanlar pırlantayı özellikle tek taşları çok seviyoruz. Sizde pırlantayı sevdiğiniz için mi pırlanta işi yapmaya karar verdiniz ? Nerden aklınıza geldi bu sektöre girmek ?  
 
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki pırlantayı sevmeyen kadın görmedim. Benimde ilk adımlarım bu sevgiden yola çıkarak oldu. Tabiki babamın bu sektörde olması, benim bu sektörün içinde büyümem ve almış olduğum eğitim bu alanda hızlı ilerlememe neden oldu. İşin en önemli kısmı olan Pırlanta Uzmanlığı eğitimini almam ve sınavlarını vererek Türkiye’de sayılı kişiler içine girmem olayı çok daha yukarılara taşıdı. Ticaretim de bu noktadan sonra hızlanarak ilerledi. Ama bildiğiniz gibi eğitimin ve öğrenmenin sonu yok, halen kendimi geliştirmeye ve sınırlarımı zorlamaya çalışıyorum.   
 
- Tek taş ve pırlanta alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Pırlantanın sahte olduğunu nasıl anlarız ? Doğru pırlantayı nasıl seçeriz ?  
 
Tek taş ve pırlanta alırken öncelikle uluslararası sertifikalı ürün almaya özen göstermek gerekir. Sertifika pırlantanın nüfus cüzdanı gibidir. Nasıl burada size ait olan bilgiler var ise pırlanta içinde aynı şekilde tüm detayı ile tüm bilgiler doğru olarak yazmaktadır. Genelde uluslararası sertifikalar 0.30 Ct. ve üzeri büyüklüklerde kullanılmaya başlanır. Çünkü bu sertifikaların verilebilmesi için pırlantalar pahalı cihazlar ile uzmanlar eşliğinde ciddi laboratuar süreçlerinden geçer. Benim istediğim almış olduğunuz 0.30 Ct. üzeri pırlanta taşlarını gerçek renk ve değerleri ile içinize sinerek almanızdır. Pırlantanın sahte olduğunu anlamanız için eğitim almanız şarttır, kesinlikle anlayamazsınız. Doğru pırlanta 4 C özelliğine göre seçilir ; Karat (Carat), Berraklık (Clarity) , Renk (Colour) , Kesim (Cut)  
1.Karat (carat): Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat ağırlığı pırlantanın en kolay ölçülebilir niteliğidir.İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez. 
 
2.Kesim (cut): Kesim elmas üzerinde insan eliyle oluşturulan tek özelliktir. Pırlantanın ışıltısı  kesim ustasının yeteğine ve kullanılan teknolojiye bağlıdır.Kesim ne denli iyi ise pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı o nispette artar. 
 
3.Berraklık (Clarity): Elması özgün kılan, kristalleşme  sürecinde içine karışan diğer minerallerdir. Bunlar doğanın parmak izleri olarakda nitelendirilir. Bu maddelerin sayısı rengi yapısı ve konumu elmasın doğallığını gösterir. Bu izler ne denli az olursa pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve çok daha fazla değer kazanır. 
 
4.Renk (Colour) : Pırlanta ne kadar renksizse o kadar değerlidir. Pırlantada renk D’den Z’ye kadar sınıflandırılır.Türkiye'de en iyi taş rengi G olarak bilinsede en iyi taş rengi D’dir.  
 
 
- Neden Sertifikalı Pırlanta ?  
 
  Daha öncede açıkladığım gibi uluslararası sertifikasız pırlantanın güvenilirliği yoktur. Çünkü analiz edilip ölçülüp değerleri ortaya konulmamıştır. Dolayısıyla kimin eline geçerse örneğin; herkes kendine göre rengi ile ilgili yorum yapabilir. Mesela  H diye beyan edilen bir taşın aslında renginin I çıkması bunun en güzel örneğidir.  
 
 
- Elmas nedir ? Nasıl kesilir, pırlanta olabilmesi için neler gereklidir?  
 
 Elmas milyonlarca yıl önce karbon atomlarından oluşan ve belirli bir kimyasal yapısı olan bir mineraldir. Dünyanın en sert malzemesidir. Bu yüzdende elmas sadece elmas ile kesilebilir .Elmas ancak 70 ton/cm2 gibi yüksek basınçta +- 1300-2000c gibi yüksek sıcaklıkta yuzeyden 150-200 km derinlikte oluşabilir ve elmas kimberlit adındaki bir magnetik transfer tabakası ile yüzeye taşınır. Elmasın pırlanta olabilmesi için; 1-yuvarlak olması gerekir. 2- 57 facetten ( yüzeyden) oluşması gerekir. Dünyanın en genç elması 990 milyon yaşındadır. Elmas çok değerli bir madde olduğu için kalite değerlendirmeside oldukça güçtür . Parlatılmış bir elmasın değerlendirilmesi 4 parametreden oluşur ve 4 C karakteristliği olarak adlandırılır. Elmas 4 özellik göz önüne alınarak değerlendirilir ve fiyatlandırılır. Kırmızı, mavi, sarı, pembe renkte elmaslarda mevcuttur. Kırmızı elmas en değerli olanıdır. Dünyanın en büyük elması Cullinan elmasıdır, 530 karattır. Elmasın fiyatlandırılması Rapaport denilen Dünya Elmas Borsaları Federasyonu (WFSB) tarafından her hafta yayınlanmaktadır.


 
 
- Vakumlanmış pırlanta ne demek ? 
 
 Özel bir yöntemle, sertifika firmaları tarafından vakumlanmış, pırlanta açıldığı zaman  ’İlk açan siz oldunuz’ şeklinde müşteriye güven vermek için yapılmış bir yöntemdir. 
 
- Pırlanta takılarımızı yıpranmaması için nasıl kullanmalıyız ?  
Nerede saklamalıyız ? Pırlanta takıların temizliğini nasıl yapmalıyız ? 
  Pırlanta potasyum nitratın haricinde herhangi bir şeyden etkilenmez. Pırlantanın temizlenmesi yada cilalanması söz konusu olan birşey değildir. Sadece etrafındaki altın yada diğer aksesuarlarını fırçayla yada suyla temizleyebilirsiniz.  
 
-Pırlantada sipariş üzerine çalışma yapıyor musunuz ?  
 
  
   Pırlantada bitmiş ürünlerimiz olmakla birlikte sipariş üzerine de çalışıyoruz. Müşterilerimizin zevk ve beğenilerine göre çeşitli çalışmalar yapıyoruz fakat burda  önceliğimiz ve hassasiyetimiz  kendi içimize sinmesi ve müşterimizin gönül rahatlığı ile ‘Bu benim mücevherim’ demesi. Bazen müşterilerimiz için manevi  değere sahip herhangi bir objeyi onlar için çok daha değerli bir hale getirip onların bütçesi nispetinde kendilerine sunuyoruz. Müşterimiz o üründe kendini bulabilmeli ve kendine yakıştığını hissetmeli. Mücevheri ile arasında kurulan bağın köprüsüyüz, bu oluncaya dek kişiye özel tasarımımız devam eden bir süreç halini alıyor. Buna ulaşabilmenin sırrı aslında meseleye ticari gözden ziyade beğenme ve beğendirme nazarında bakmamız. Sonunda ortaya karşılık memnuiyet ve manevi tatmin gün yüzüne çıkıyor. Buda bizim en büyük keyfimiz oluyor. 
 
 
-Kendi tasarımlarınız var mı ?  
 
Aslında başlangıç noktam tasarıma olan merakım. Üretmek, değişik ve yeni objeler sergilemek benim yaradılışımda var sanırım. Kendi tasarımlarımı yaparken aslında onları zihnimde yaşatıyorum ve bittiği son noktayı görebiliyorum. Pırlanta ve elmas gibi değerli bir taş üzerine bir şeyler tasarlarken , bunu kişiyede özel hale getiriyorsanız ona ekstra önem atfetmelisiniz. Çünkü mahiyet ayrıntılarda gizlidir.  Tasarlamaktan ve yeni bir şeyler üretmekten ve bunu birilerine özel hale getirmekten çok keyif alıyorum.   


 
-Çalıştığınız belli markalar var mı ?  
 
 
 Öncelikle uluslararası sertifika şirketlerinden olan HRD ve GIA ile çalışıyoruz. Türkiyede maalesef yanlış bir algı var. Markalaşmış takı sektöründeki firmaların kendi isimleri ile verdikleri sertifikaların uluslararası konjonkturde maalesef bir geçerlilği söz konusu değil. Yüksek karat almak isteyen müşterilerimize kesinlikle HRD veya  GIA sertifikalı ürün tavsiye ediyoruz. 
 
 
-Sadece Manisa’da mı ofisiniz var yoksa başka şehir ve yurt dışı bağlantınız var mı ?  
 
Sizin de bildiğiniz gibi Manisa’da bir pırlanta ofisimiz ve parakende dükkanımız  kuyumcular çarşısında bulunmaktadır. Bunun dışında İstanbul ve İzmir'de de ticaretimize devam ediyoruz. Yurtdışı için ise Hongkong ve Dubai ağırlıklı çalışıyoruz. 
 
-Manisa’da pırlantaya ilgi nasıl ? 
 
  Manisa’da ilgi beklediğimin çok üzerinde oldu gerçekten bilinçli tüketiciye sunum yapmak çok daha rahat ve bu ilginin özellikle genç kuşakta ve kendini genç hissedenlerde daha yoğun olduğunu görüyorum.        
 
-Pırlantaya bayanlar mı erkekler mi daha çok ilgi gösteriyor ?  
 
 
Pırlantaya bayanların ilgisi daha fazla ama aynı şekilde eşini , sevgilisini, gelinlerini düşünen erkeklerinde ilgisi bir o kadar yoğun.  
Keyifli röportaj için teşekkür ederim. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.