Prof. Dr. Levent YOLERİ : ‘KADIN KARAR VERDİĞİ ZAMAN HERŞEYE DAYANABİLEN BİR CİNSİYET’
 
Operasyon anında hastasını konuşarak rahatlatan,güzelleşirken doğallıktan ve etnik özelliklerden uzaklaşılmaması konusunda dikkat çeken bir estetik cerrah Prof. Dr. Levent Yoleri’nin konuğuyum.

Hocam bize biraz kendinizi tanıtır mısınız ?
Baba tarafım Burdurlu, Eskişehir doğumluyum. 1974 yılından beri İzmir’deyim, kendimi İzmirli sayıyorum. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine 1979 yılında başladım ve 1985 yılında bitirdim. Bir sene kadar mecburi hizmet yaptım. 1986 yılında Plastik Cerrahiyi kazandım. Mesleğimi çok seviyorum. Haftanın 2-3 günü fırsat bulduğum zamanlarda düzenli spor yapmaya çalışıyorum. Plastik Cerrahininde içinde olan fotoğrafçılığı seviyorum. Evliyim, bir oğlum var. Eşimde Fizik Tedavi ve Rehebilitasyon Uzmanı. Yazın doğada gezeriz ve gittiğim her yerde mutlaka fotoğraf çekerim.
Tıp fakültesini isteyerek mi tercih ettiniz ?
İsteyerek seçtim. Üniversite sınavlarına girdiğim yıllarda Doktorluk çok revaçta olan bir meslekti.
Neden Estetik ?
Öğrencilik dönemimde aklımda uzmanlık eğitimi için iki branş vardı, biri Beyin Cerrahisi diğeri ise Plastik Cerrahiydi. Çünkü her ikisinde de bazı pozitif yaklaşımlar var. Ve mikrocerrahi var. Özellikle Plastik Cerrahi de geometrik ve analitik düşünme tarzlarını kullanmak gerekiyor, sonunda Plastik Cerrahiye karar verdim.
Uzman adayları  için Anabilim Dalınızın verdiği eğitimden bahseder misiniz ?
Her cerrahi branş gibi Plastik Cerrahiyide seçerken öncelikle sevmek lazım. Çünkü cerrahi branşlar masa başında geçmez. Sabah vizitlerinde bile hasta başında uzunca bir süre harcamanız gerekir. Diğer yandan cerrahi hareketlidir, yorucudur. Gece bir hasta geldiği zaman sabaha kadar o hastanın ameliyatına girmeniz yani çalışmanız gerekebilir. Bazen sabahta mesaiye devam edersiniz, ancak akşam evinize gidebilirsiniz. İşte bu sebeplerden öncelikle cerrahi branşları seçecek kişilere söylemek istediğim, gerçekten yaptıkları işleri sevmeleri gerektiğidir.
Hocam sizce güzel kadın nasıl olmalıdır ?
‘Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır.’ lafı çok doğru. Kadın öncelikle kendisine bakmalı. Bakımdan kastım  pahalı ürünler, makyaj, kıyafet değil, temiz olmalı, güzel kokmalıdır. Güzellik görecelidir bana göre, akıllı uygar ve kendini her türlü donanımıyla yetiştirmiş ve güzelliğinin farkında olan özgüvenli bir kadın güzeldir. Güzelleşirken doğallıktan uzaklaşılmamalı, içi dışı bir olmalı kadının. Ben yaptığım operasyonlarda bile yüzdeki ifadenin anlamın bozulmasını istemiyorum.
Asla estetik yaptırmam deyip yaptıran hastalarınız oldu mu ?
Oldu tabiki, ‘kadınların içinde içgüdüsel olarak güzel görünme hissi var.’ Estetik ameliyat olur mu deyip ayıplayan utananlar bile sonradan bizde yaptırsak olur mu diye sorup yaptırıyorlar. Her yerde güzel kadınlar makbuldür ama biz estetik cerrahları çirkin kadınları seviyoruz. Yaptığımız ameliyatlarla ilişkili kadınlar aynayı daha çok kullandıkları için iyi sonuçlar alıyoruz.
Yaşla birlikte estetiğe olan ihtiyaç artıyor değil mi?
Evet, estetiğin amacı genç ve güzel göstermek çünkü. Yaş ilerledikçe estetik ihtiyacı isteği artıyor. Örneğin Ajda Pekkan her şeyiyle barışık, her kadına güzel bir örnek. Çünkü ruhuylada genç... Kadınlar her yaşta bakımlı olmalı.
İnsanların yüzlerine baktığınızda estetiğe ihtiyacı var diye düşünüyor musunuz ?
Çok belirgin bir özelliği varsa örneğin ;kemerli bir burun yada kepçe kulak varsa düşünüyorum.Manisa’da bayanlar en çok hangi estetik operasyonları yaptırıyor ? 
Manisa’da birinci sırada meme estetiği, büyük memelerin küçültülme operasyonları yapıyoruz. İkinci sırada burun ve karın, basen yağlarının alınması liposuction yapıyoruz. Görünen yerlerdeki estetik operasyonları daha çok yaptırıyorlar.
Estetik ameliyat için gelen hastanıza yapmam dediğiniz oluyor mu ?
Örneğin moda diye estetik yapılmaz. Operasyonu etnik özellikleri değiştirmeden yapmak önemli. Bunu hastaya anlatırım. Burun ameliyatında dikkkat burna değil gözlere yönelmeli. Ameliyat fark edilmemeli, güzel ve genç görünüyorsun, ne yaptın diye sormalı çevresindekiler. Güzelleşirken doğallıktan vazgeçilmemeli. Estetik ameliyatlar kişinin yaşam kalitesinede artı değer katıyor.
Estetik operasyonlar en çok hangi ülkelerde yapılıyor ?
Brezilya ve Arjantin’de.
Eşinizde doktor, iki doktorun aynı evde olmasının artı ve eksileri var mı ?
İki doktor birbirini daha iyi anlıyor. İş yaşantınızdaki sorunları eşinizle paylaşıyorsunuz. Örneğin doçentliğimde eşimin bana çok faydası oldu.
Eksileri, iş yoğunluğundan görüşemeyebilirsiniz. Her ikiside benzer hedeflere ulaşmak için çaba gösterirken ayrılmaya kadar giden eşler oldu çevremizde. Sadece doktor olarak bakmamalı eşler arasında hiç bir zaman rekabet olmamalı.
Eşinize botoks yaptınız mı ? Yada yaptırmak isterse ne düşünürsünüz ?
Eşime botoks yaptım, isterse yine yaparım.
Kadına şiddete karşı ne düşünüyorsunuz ? Kız çocuklarının eğitimiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir ?
Şiddet şiddeti çağırır, kadına şiddeti kınıyorum. Kendinden güçsüz birine aklıyla yetemeyen kişi şiddet uygular. Kadınlar herşeyi görebilmeli. Sorgulayan, uygar bir nesil yetiştirmeliyiz. Devletin politikası uygar insanlar yetiştirmek olmalıdır.
Kadınlar annelik vasfından dolayı ülkelerin geleceğine karar veriyor. Atatürk gibi bir zihniyetin yetişmesinde Zübeyde Hanım’ın çok faydası olmuştur. Kadınlar Atatürk tarafından kendilerine sunulan hakları kullanmasını bilmeli ve sahip çıkmalılar. O zaman erkekler karşısında söz hakları olur. Erkeklerle rekabet edebilir hale gelirler. Kadınlar erkeklere göre daha kararlı, karar verdiği zaman herşeye dayanabilen bir cinsiyet. Bir erkeğin doğum ağrısına dayanabileceğini düşünmüyorum.
Kız ve erkek çocuğunun birlikte yetişmesi, kaç göçün olmaması birlikte insan olarak değerlendirilmelerini sağlıyor. Bunun aksi olduğunda kadını obje olarak görmeye başlıyor.
Yoğun işlerinizden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim hocam.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.