SABUHİ ATTAR “ İZMİR’İ DUBAİ OLARAK GÖRÜYORUM”
 Çankaya Gündem/ ÖZEL RÖPORTAJ- ' Patronlar Dünyası ' röportaj dizininin bu haftaki konuğu son yıllarda yaptığı başarılı çalışmalar ile dikkat çeken Türk Arap İş Adamları Derneği (TURAB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabuhi Attar idi. Türkiye’nin Arap ülkeleri ile ekonomik ilişkilerini ve derneğin yaptığı çalışmalarını konuştuğumuz Attar, önemli noktalara değindi. Türkiye ile Arap Ülkelerinin ticari ilişkilerinin gelişmesi için önemli projeler hazırlayan Attar, yaptığı birbirinden başarılı çalışmaları Çankaya Gündem’e anlattı:
 
 Sayın Attar ile  ropörtajımız:
 
Sizi tanıyabilir miyiz?
1985 den beri İzmir de yaşıyorum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Büyük oğlum benimle çalışıyor.Kızım üniversitede ekonomi eğitimi görüyor.Küçük oğlum ise lise  öğrencisi.. Ziraat üzerine eğitim gördüm, ancak mesleğimle ilgili hiç çalışmadım. Daha çok severek yaptığım projeler üzerinde planlar kurdum, onları geliştirdim ve uyguladım.
Sektörle ilgili ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Türk ve Arap iş adamlarıyla bir çok projelerimiz var bu projeler;
    Türk – Arap Ülkeleri İşadamları Derneği olarak Arap Ülkelerindeki işadamlarını projelerle ve programlarla Türkiye’ye getirip eğitimler veriyoruz. Türk Ekonomisinin canlanması için önemli projeler yapıyoruz. Bu doğrultuda Arap Ülkeleri’ne yönelik İzmir’de turizm amaçlı dernek açmayı da planlıyorum. Hem turizm hem de eğitim ağırlıklı bir dernek olacak bu. Türkiye ile Arap Ülkeleri arasındaki ticaret şuan istenilen seviyede değil. Bizler bu nedenle Arap heyetlerini Türkiye’ye Türk işadamlarını da Arap Ülkelerine götürerek ticaretin artmasına imkan sağlamaya çalışıyoruz.
   Projelerimizin Gıda, Tarım ve Ziraat sektörü için önemli bir uzlaşma aracı olacağını düşünüyoruz. Bu çalışmalar bir fuar formatından ziyade karşılıklı görüşmeler şeklinde olacaktır. Bu projelerin uygulanması için düşündüğümüz yer ise Kuşadası Kongre Merkezi’dir. Günümüzde Türkiye,  güçlü ekonomisi ile uluslararası arenada en büyük devletler arasında bulunmaktadır.Türkiye,  artan dış ticareti ve olumlu siyasi politikaları sayesinde temsil etmiş olduğumuz Arap Ülkeleri tarafından en yakın ticari işbirliği yapılabilecek ülke konumundadır. Bizler de yapmakta olduğumuz çalışmalarla, bu ilişkilerin artmasını  yönelik adımlar atıyoruz. 
Derneğinizin çalışmaları hakkında bilgi verecek olursanız ?
İzmir’in ekonomisini canlandırmak ve kalkınmasını sağlamak amacıyla bir çok çalışmalarımız mevcuttur. Derneğimiz aracılığıyla da bu projelerimizi uygulamaya geçiriyoruz.
Tarım, Gıda ve Ziraat sektörü ile ilgili projelerimizin 2 hafta sonra programlarını sunacağız. 7 projemiz var, bunların tanıtımını yapıp, anket şeklinde sunacağız. Hem Arap Ülkelerinden hem de Türk firmalarından alacağımız sonuçlara göre programları yapmayı düşünüyoruz. Arap işadamları Türkiye’ye gelmek istediklerinde bizim aracılığımızla ziyaretleri düzenleniyor.Bu ziyaretlerin sonucunda  önemli  projeler ortaya çıkarak ülke ekonomisine olumlu bir katkı da sunulmaktadır.
TURAB olarak, Türkiye ve Arap Ülkeleri arasında proje üretmek, Türk ve Arap İşadamlarını bir araya getirmek, Arap Ülkelerini ziyaret etmek ve Türk Arap işadamları heyetlerini Türkiye’de buluşturmak da diğer amaçlarımız arasında.Arap iş dünyası Türkiye’ye nasıl bakıyor?
AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte Arap iş dünyasının Türkiye’ye bakışı olumlu bir şekilde değişti. Ancak bu olumlu değişime rağmen şuan Türkiye ile Arap Ülkeleri arasında ticaret istenilen seviyede değildir. Bu doğrultuda Arap işadamlarını Türkiye’ye Türk işadamlarını da Arap Ülkelerine götürerek karşılıklı ticaretin artmasına imkan sağlamaya çalışıyoruz. Bu hususta karşılıklı ticaret anlaşmaları yapıldı. Bazı Arap Ülkeleriyle karşılıklı vizeler de kaldırıldı. Bunun sonucunda da Arap işadamları Türkiye’ye daha güvenle bakmaya başladı. Arapların Türkiye’de mülk alma, yatırım yapma imkanları sağlanmasıyla birlikte karşılıklı ticaret de artmaya başladı. Son yıllarda siyasi istikrarın sağlanması, Arap işadamlarına artı güven verdi. Bu güvenle beraber Arap Ülkelerinden Türkiye’ye bir akın başladı. Bu akın gittikçe yükseliyor ama hala istenen seviyeye gelinemedi.
 
 Türk işadamlarına önerileriniz nelerdir?
Türk işadamları kendilerine mutlaka güvenilir bir partner bulmalıdır. Çünkü Arap ülkelerinin kanunları, Avrupa ülkelerinden çok farklıdır. İyi bir partner seçmezler ise çok zarar edebilirler. Bunu sizler aracılığıyla tekrar söylemek istiyorum. Derneğimize müracaat etmeleri halinde kendilerine her türlü eğitimi ve desteği vermeye hazırız.
Türkiye’nin genel ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye ekonomisi son zamanlarda Dünya’daki bir çok ülkeye  göre çok güçlü gelişmeler gösterdi. Dünyada birçok ülkenin etkilendiği küresel krizlere rağmen Türkiye bu krizlerden darbe almadan çıkmayı başardı. Türkiye bütün şehirleriyle beraber bütünsel bir ilerleme sağladı. Ekonomi yönünden, kültürel yönden kendini çok güzel bir şekilde yetiştirdi. Birçok iş alanlarında gelişmeler ve yenilikler yapıldı. Çok ciddi bir büyüme sağlandı. Dünya büyük krizler geçirirken Türkiye ayakta kaldı.Ben İzmir’i Dubai olarak görüyorum.
İzmir’in ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben İzmir’i Dubai olarak görüyorum. Dubai’den farkı olmamakla beraber aksine fazlası bile vardır. Yaşanılacak çok güzel bir yer, farklı bir dokudur İzmir. Her şeye elverişli bir iklimi vardır. Ancak bu artıları tam anlamıyla değerlendirilmiyor.
İzmir’in ekonomisi şuan çok kötü bir durumda. Ekonomide istenen hız, istenen hareket zayıf gidiyor. İzmir’i 10 sene evvel Dubai olur dedik ama maalesef bir proje geldiğinde arkasında durmuyorlar. Cesur yöneticiler gelmiyor. Her işin başı cesaret ve cesur yöneticilerdir. Ama İzmir’deki yöneticilerde bu özellik yoktur . İzmir’i seçmemin sebebi de yöneticilerin İzmir’in büyümesini istemiyor oluşudur. “Bana kalsın, gelişmesin” diye düşünüyorlar genelde. Bizler de İzmir’e yöneticiler sahip çıkmazsa devletten her şeyi bekleyemezsiniz diyor bu noktada devreye giriyoruz.
Siyasi çalışmalarınız nelerdir?
2010 da Milletvekili aday adayı oldum.
 
Yerel yönetimlerin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bencil davranmayacaksınız. Hiçbir şey yapmasanız da dürüst davranacaksınız. Herkes koltuğunu korumakta, hizmet anlamında ise yapılan hiç bir şey yok. Belediye de bu konuda ‘’çalışmalarımız var’’ diye bir algı oluşturmaya çalışıyor. Bu amaçla her yolda kazı çalışmaları var. Bundaki tek maksat ise gösteriş yapmak. Eller tutulur bir plan bir proje deseniz yok. İzmir’de hep CHP yer alıyor, sanırım insanlar vicdan borcu diye başa geçiriyorlar. Bir kez de AK Parti’yi başa geçirseler, ne yapacağını ya da yapamayacağını, faydalı olabileceğini veya olamayacağını daha iyi anlayacaklar.

Yoğun gündeminizde bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.