SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE İTALYA RÜYASI
Artık Manisa’da MAGNESİA Alışveriş Merkezimiz var. Yıllarca alışveriş için, hoş ortamlarda ailece yemek yemek ve kahvaltı yapabilmek için İzmir’e taşınan biz Manisalılara çok iyi geldi MAGNESİA AVM, hoş geldi, hem de çok yakıştı Manisa’ya. Çok ihtiyacımız varmış MAGNESİA AVM ye, çünkü AVM ler sadece alışveriş için değil farklı ortamlarıyla insanlara güzel vakit geçirecekleri zamanlar sunuyor. Bu hafta MAGNESİA AVM Müdürü Ezgi Çubukcu’nun konuğuyum. İki bayan AVM ortamında röportaj yapınca birde aylardan Şubat ‘’Aşk’’ ayı olunca; hem alışveriş yaptık hem de aşka dair konuştuk.
 
Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
 
1 Ocak 1983 Trabzon - Maçka doğumluyum. Lise öğrenimimi İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde, üniversite ve akabinde yüksek lisans eğitimimi Marmara Üniversitesinde, İşletme ve Ekonomi bilim dalında tamamladım. Yüksek lisans eğitimim süresince İtalya’da Universita di Pisa’da pazarlama ve kurumsal iletişim alanında öğrenci değişim programına da katıldım.


2007 yılından bugüne dek alışveriş  merkezleri sektöründe çalışmaktayım ve şu anda Magnesia Alışveriş  Merkezi Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.Aynı zamanda Marmara Üniversite’nde tez öğrencisiyim ve alışveriş merkezlerinin halka arzı ve finansmanı  üzerine çalışmalarımla öğrencilik hayatıma da devam ediyorum. 
 
 
Magnesia Avm’de toplam kaç mağaza var?
Magnesia Alışveriş Merkezi bünyesinde şu anda 65 adet mağazamız bulunmaktadır. Başlıca kiralarımızdan saymaya başlayacak olursak; hipermarketimiz Kipa, şehrin en büyük sinema kompleksi Cinens, elektronik marketimiz Teksona, çocuk oyun alanımız Fun Plus, kitap ve müzik marketimiz D&R, giyim mağazalarımız; LCW, DeFacto, RodiMood, Mavi Jeans ve Deichmann’ın yanı sıra Manisa’da ilk defa mağaza açan markalara da ev sahipliği yapmaktayız; Mango, İpekyol, Sarar, Elle, Hotiç, Yves Rocher, English Home, Bernardo, Toyzz Shop, Köfteci Ramiz, Gönül Kahvesi ve daha birçok seçkin markayla Manisalıların hizmetindeyiz.
 
Sevgililer günü kampanyasını anlatır mısınız?
Sevgililer Günü için Bisquitte ile ortaklaşa çok güzel bir kampanya hazırladık. Kampanyamız  1-28 Şubat tarihinde başlıyor. 1 ay boyunca devam edecek olan kampanyada talihli bir çift rüya gibi bir Venedik seyahati kazanacak ve tek yapması gereken Magnesia AVM içinde yer alan gondol şeklinde tasarlanmış olan standta fotoğraf çektirerek bu fotoğrafı Bisquitte’in Facebook sayfasına yüklemek olacak sonra en çok beğeni toplayan fotoğraf sahibi büyük ödüle kavuşacak. Bir İtalya Rüyası yaşayacaklar.
Burda yaratıcılığını ve farklılığını  konuşturan kazanacak… Bu bağlamda açıkcası biz de karşımıza çıkacak olan sıradışı kareleri merakla bekliyoruz şimdidenÖnümüzdeki aylarda ne gibi kampanyalar düşünüyorsunuz? 

Her aya özel bir aktivitemiz var ! Şubat ayında Sevgililer Günü, Mart ayında Mesir Festivaline özel projelerimiz, Nisan ayında dünya çocuklarına, Mayıs ayında gençlere ve Dünya Çevre Günü’ne yönelik sürprizlerimiz ve turnuvalarımız, Haziran ayında 1. yaşımızı kutluyacağız, Temmuz ve Ağustos aylarında Ramazan ayına yönelik faaliyetlerimiz sonra Eylül ile birlikte okula dönüş heyacanı akabinde Ekim ayında Cumhuriyet Şöleni, Kasım ayında Sinema Günleri projemiz ve Aralık ayıyla birlikte yine büyük ses getirecek bir yılbaşı kampanyasıyla birlikte heyecan ve başarı dolu bir yıl olur umarım hepimiz için…
Günde tahmini kaç  ziyaretçi oluyor ?
28 Haziran açılış tarihimizden itibaren giriş rakamlarımız sürekli artan bir eğilim göstermektedir. Bu bizi ve aynı zamanda kiracılarımızı da memnun edici bir tablodur. 28 Haziran – 31 Aralık tarihleri arasında toplam 2.250.000 ziyaretçi sayısına ulaştık.
 Her günü dolu olan bir avm müdürü olarak ve bayan olarak kendinize zaman ayırabiliyormusunuz ?
Hayatımın bir kapalı kutu içinde geçtiği doğrudur ama ne şanslıyım bu kutu içerisinde bir bayanın aradığı her şey mevcut. :) Bu pencereden bakınca bu kutu belli bir süre sonra sizin yaşam biçiminiz oluyor hatta şehrin sizin için ifade ettiği tek şey o kutuya dönüşüyor. Bu benim işimin bir parçası, bu alışveriş merkezinin bir müşterisi olmazsam buranın bir yöneticisi olamam o yüzden çok fazla ofise tıkılı kalmak asla benim tarzım değil. Hatta bir seyir tepem var çok geniş bir alanı gören bir noktada bazen orda saatlerce oturup insanları izliyorum çünkü neyi yanlış neyi doğru yaptığımızı ofiste evrakların arasında değil ancak onların hareketlerinde görebileceğimi biliyorum.
AVM’de hem müdür hem de bayan olarak alışveriş konusunda ne düşünüyorsunuz? Malum bayanlar alışverişi sever
Mağazaları dolaşmak, vitrinlere bakmak, değişiklikleri kontrol etmek fikirler vermek zaten görevim. Görevimi yaparken alışverişimi de yapıyorum tabiî ki. Örneğin mağaza içerisinde vitrin çok önemli, müşteriyi vitrinden içeriye doğru çeken ürünler olmalı, aynı şekilde kasada da dikkat çeken ürünler mutlaka atlanmamalı.
Bir bayan olarak kıyafet denerken, bakarken, bana fikir veren satış temsilcileri olmalı. Mağazayı, ürünleri iyi tanıyan satış temsilcileri mutlaka satış yapar. Herkes gayet kolay bir şekilde İzmir’e ya da başka bir şehre alışverişe gidebiliyor zaten, ya da internet üzerinden bile alışverişini hızlıca yapabiliyor. Mağazaları farklı kılan yöntemleri olmalı, müşteri ilişkisi, reklam, satış temsilcileri vb...
AVM’ler  sadece alışveriş için değil farklı ortamlarıyla insanlara güzel vakit geçirecekleri zamanlar sunuyor.
Aynen öyle; ben de gazetemi alıyorum, kahvaltımı yapıyorum, internete giriyorum. AVM; farklı yeme içme alternatifleriyle ve nezih ortamlarıyla öğrenciler ve çalışanlar için öğle aralarında çok büyük avantajlar sunuyor. Akşamları da güzel ve hoş vakit geçirebilecekleri terasımız, restoranlarımız var.
AVM’ye gelmek isteyen Manisa’da olmayan markalar var mı ?
Gelmek isteyen mağazalar, markalar var. Örneğin ; Koçtaş, Mediamarkt, Mudo Collection, Mark Spencer, Boyner, Starbucks... Biz de daha çok ve daha farklı markalara ev sahipliği yapmak istiyoruz. AVM’nin marka karması genişlesin, daha fazla markayı barındırsın istiyoruz. Bu anlamda Manisa için ciddi potansiyel var. Daha çok markayı barındırabilmek için genişleme planlarımız da var.Üniversiteli gençlerle ilgili projeleriniz var mı?
 
Gençler bizim gerçekten her şeyimiz; altı dolu dolu ve inanarak söylerim bunu hatta halen daha Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans programında kayıtlı bir öğrenci olduğumu da düşünürsek bende onlardan biri sayılırım. Bu bağlamda şirketimin bana genç yaşta verdiği bu fırsat ve şans bana hayatım boyunca güven ve umut verecektir. Bu inanç bana ilham verdiği sürece gençler adına projeler üretmek bizden sonra gelecek nesillere en değerli mirasımız olur düşüncesindeydim. Bu bağlamda öncelikli olarak çevre duyarlılığı ve bilincini güçlendirecek projelerden tutun da kendilerini diledikleri alanda özgürce ifade edecekleri platformlar yaratmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda Manisa Tarzanı Çevre Günleri için Manisa Belediyesi ile ve ayrıca üniversiteli gençlere ulaşmak adına Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz çok yönlü projelerimiz olacak. Magnesia’da sahne gençlerin !:)
AVM olarak kaş kişiyi istihdam ediyorsunuz ?
AVM’de mağazalar da dahil olmak üzere yaklaşık 1.000 kişi istihdam edilmektedir.
Kadınların yönetimde olmaları konusunda neler düşünüyorsunuz ?
Konuya cinsiyet ayrımı olarak bakınca durum erkeklerin yönetimde olmasından çok da farklı bir durummuş  gibi gelmiyor bana… Durum ancak ve ancak kadının gittiği yere kadın olmanın inceliğini ve duyarlılığını getirdiği noktada farklılaşır düşüncesindeyim. Özellikle benim işim bayanların kendini daha iyi ifade edebileceği ve durumu iyi benimseyebileceği bir platformu da beraberinde getiriyor. En nihayetinde alışveriş bizim işimiz :) İşin tesis yönetimi kısmı da bir eve çekidüzen verilmesinden çok da farklı değil; ‘’yerler silindi mi? çöpler atıldı mı? çiçekler sulandı mı?’’ nın alışveriş merkezi hali sadece… İşin insan ilişkileri ve yönetimi boyutuysa bu işin gerçekten bam teli… Bu noktada bayanların duygusal ve merhametli olmasının hep dezavantaj olduğu düşüncesi hakim olsa da aksine ben bunun bir avantaj olduğuna inanıyorum. İnsan hissetmeden dokunamaz, dokunmadan anlayamaz! Eh bu da işin bam teliyse hele ona dokunmadan olmaz…
 AVM satış temsilcilerine, mağazalara, kendi elemanlarınıza eğitim vermeyi düşünüyor musunuz ? 

Bu konuyu da gençlere yönelik projelerimizden farklı görmüyoruz çünkü AVM çalışanlarımızın da büyük bir çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Bu anlamda gerek müşteri ilişkileri Yönetimi, tüketici davranışları, mağaza ve perakendecilik anlamında 3 bölümden oluşan güzel bir eğitim programı yapmayı hedefliyoruz. Bu hem müşteri hizmetleri konusunda kalitemize yansıyacak hem de genç arkadaşlarımızı motive edecektir diye düşünüyoruz. Bizim çalışanlarımız da bizim gibi farklı düşünmeli ve inançlı olmalı; o kapıdan içeri adımını atan her müşteriye satacak bir ürünü bilmeli, onu en güzel şekilde sunmalı ve er ya da geç onu müşteriye satmalı !
Aylardan Şubat ‘’Aşk’’ ayı ve ‘’Sevgililer Günü’’ kampanyası olunca sizin aşka bakışınızı sormadan geçmek istemiyorum, sizce Aşk nedir ? sizin aşka bakışınızı öğrenebilir miyiz?
Fadime’ye sormuşlar ‘Aşk nedir?’  diye… O da demiş ki ‘Bayılıysınız boş konuşuklara !’ :) Ve aslında en çok, aşk meşk işlerinin boş oluduğunu söyleyen kişi inanırmış ya aşka, benim ki de biraz o hesap…
Bu sebeptendir ki günümüz ilişkilerinde herkesin ağzına pelesenk olmuş ve basitleştirilmiş aşk ve aşık olma kavramı  yerine, ben sevda demeyi ve sevdalı olmayı yeğlerim. 
Başlı başına bir inanış biçimidir bence sevda ve ibadet şekli de emektir sevdanın. Bir kavuşamama hali, bir melankoli silsilesi değildir sevda; onlar geçici hırslar ve tutkular olabilir ancak !
Herhangi bir karşılık görmeme ihtimaline karşın emek vermektir sevda, lakin kendi içinde bir karması olan bu biçimde de hiçbir emeğin karşılıksız kalmayacağını içten içe bilir inananlar. :) Ve sevdalanmak güzel şeydir şüphesiz, çok güzel şeydir !
Yoğun iş trafiğinizde zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Asıl ilginiz ve hoş ziyaretiniz için şirketim ve şahsım adına ben size ve yayın kuruluşunuza teşekkür ederim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.