Almanya’da BM’yi Topa Tuttu
Merkel ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası basının sorularını yanıtlayan Erdoğan Cenevre 1 ve Cenevre 2’de olumlu netice ortaya çıkmadığını belirterek, “ Suriye konusunda bir defa Cenevre 1, Cenevre 2 ne yazık ki şu an itibariyle beklentilere olumlu bir netice ortaya koymadı. Ve şu an itibariyle de pek olumlu neticeler doğuracağı beklenmiyor. Görüşmeler yapıldı ve orada bazıları bunu bir istismar aracı olarak da kullandı fakat bütün bunların dışında insani yardım konusunda biliyorsunuz Suriye Yermük’te insanlar açlıkla terbiye ediliyor. Ve yanılmıyorsam Anadolu Ajansı’nın yayınlamış olduğu 55 bin kare fotoğraf var. Bu 55 bin kare fotoğrafla da Suriye’deki insanlık trajedisi çok açık net, bizim televizyonlarımızda da dünya televizyonlarında da gösterildi. Tabi bu kabul edilebilir bir şey değildi. Buna karşı tüm insanlığın ortak tavır koyması lazım. Acaba burada bu öldürülen insanlar ki 160 bine ulaştı bu insanlar, 160 bin insanın öldürüldüğü bir dünyada insanlık futbol maçı seyreder gibi nasıl bunu seyreder. Yani sadece kimyasal silahlarla 1600, 1700 kişi öldürüldü, konvansiyonel silahlarla 150 bini aşkın resmi kayıtlı olarak insan öldürüldü” dedi.

“2,5 MİLYAR DOLARA YAKIN HARCAMA YAPTIK”

Suriyeli sığınmacılara 2,5 milyar dolarlık harcama yaptıklarını da belirten Erdoğan, “Şu anda benim ülkemde 700 bine ulaşan sığınmacı var. Ve bunların yaklaşık 220 bini çadır ve konteyner kentlerde kalıyor. Ve diğerleri değişik vilayetlerdeki evlerde kalıyor. Ve biz 2,5 milyar dolara yakın şu ana kadar harcama yaptık. Peki, BM’den ne gibi bir destek geldi derseniz şu ana 130 milyon dolar destek geldi. Gelsin veya gelmesin biz açık kapı politikasıyla bu kaçan Suriyeli komşularımızı 911 kilometre sınırımız var. Onları ağırlamaya devam edeceğiz” dedi.

“BM BARIŞ AMACINA YÖNELİK ADIM ATAMAMIŞTIR”

BM Güvenlik Konseyi’nin barış konusunda etkin olamadığını belirten Erdoğan, ”İnsani yardım noktasında da tabi burada BM Güvenlik Konseyi şu anda kilitlenmiş durumdadır. Ve BM’de barış amaçlı bir dünyanın en büyük örgütü olmasına rağmen barış amacına yönelik henüz bir adım atamamıştır. Tabi bu işin birinci derecede sorumlusu BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleridir. Ve bu daimi üyeler ne yazık ki bu yanlış oluşum nedeniyle tıkanmış vaziyettedir. Bu neyi gösteriyor BM Güvenlik Konseyi’nin reforme edilmesini gösteriyor. Ve reforme edilmedikçe BM Güvenlik Konseyi bir ülkenin iki dudağının arasında her zaman sıkışıp kalacaktır ve şu anda biz üzerimize düşeni yapmaya yine aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bu konuda sayın şansölye ile dertleştik, neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz. Bu konuda adımlarımızı atmaya devam edeceğiz” dedi.

“FAİZ ARTIŞINA KARŞI OLAN BİR BAŞBAKANIM”

Türkiye’nin ekonomik alanda yaşadığı gelişmelere de değinen Erdoğan, “Türkiye’nin şu son 10 yılda geldiği nokta milli gelir açısından baktığımızda 3 kattan fazla bir artıştır. İhracatımıza baktığınız zaman 4 kattan fazla bir artış söz konusudur. Türkiye’nin milli gelire oranla kamu net borç stokuna baktığınız zaman göreve geldiğimizde milli gelire oran yüzde 73’tü, şu anda ise yüzde 35’e bu düşmüştür. Enflasyon göreve geldiğimizde yüzde 30’ken şu anda tek haneli rakama düşmüştür. Devletin borçlanma faizi yüzde 63’ken tabi tek haneli rakamı gördük hatta hatta 4,5’lere kadar düştük fakat son ekonomik krizlerde bir yükselme oldu. Biliyorsunuz bu işin kararı noktasında bağımsız kuruluş olan Merkez Bankası bu tür adımları atıyor. Burada bireysel olarak yine bugün burada tabi söylemek durumundayım. Çünkü bunu daha önce de söyledim. Faiz artışına karşı olan bir başbakanım. Onu çok açık, net söylüyorum ve bunu paylaşmıyorum. Burada farklı düşünüyorum. Ama bağımsız bir kurum olduğu için de benim müdahale yetkim yok. Böyle bir şeye karışamam ama kendi kanaatimi açıklamaktan da geri duramam. Çünkü halkımın da bazı şeyleri bilmesi lazım. Fakat yine de ben bütün bunların geçici olduğunu, belli bir süreçten sonra da buna hükümet olarak kendi tasarrufumuzda neler yapabiliriz, bunun için bir B planımız, C planımız var. Bunu da en kısa sürede ama seçim öncesi ama seçim sonrası en kısa sürede uygulamayı da başlatacağız, bunu da burada özellikle ifade etmek isterim” dedi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.