Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Beyoğlu Belediyesi Okmeydanı Projesi Tapu Dağıtım Töreni’ne katıldı. Konuşmasının büyük bir bölümünü 17 Aralık operasyonuna ayıran Başbakan Erdoğan, “17 Aralık operasyonuna biz ‘darbe’ dediğimizde birileri bunun ciddiyetini kavrayamıyor ama üzerinden vakit geçtikçe tuzaklar ortay çıktıkça meselenin ciddiyeti görülüyor. Biz şunu çok açık görüyoruz. Bir yerlerde gizli kapaklı toplantılar yapılmış, planlar yapılmış, tuzaklar kurulmuş ve 17 Aralık tarihinde düğmeye basılmış. Öncelikle hükümete karşı bir yargı müdahalesi yapılacak ve yargı eliyle hükümet yıpratılacak. Ardından milletvekilleri istifa ettirilecek. Sosyal medyada duyuyorsunuz. Kim hangi işlerle uğraşıyor bunu ortaya koyması bakımından önemli. Bu kirli planlar bu günlerde ortaya çıkıyor. Milletin oyuyla AK Parti çatısında görev alanlar meğer bir yerlerden gelen emir ve talimatla istifa ettirilmişler. Meğer AK Parti’ye de bazı tuzluklar sızmış. Sen geleceksin AK Parti’den Milletvekili olacaksın, sonra seçime girecek milletten yetki alacaksın. Sonra biri sana emir verecek sen de milletin emanetine ihanet edecek partinden isitfa edeceksin. Bu yapılan düpedüz ihanettir. Bu yapılan AK Partiye, emanete ve millete ihanettir. Millet her bir vekili TBMM’ye kendisini temsil etsin diye gönderiyor. Milletvekilinin emir alacağı yegane merci milletkir. Milleten değil faiz lobilerilerden, vaiz lobilerinden emir talimat alanlar apaçık ihanet içindedir. Bunu geçmişte de yaşadık. Bazı vekiller milletten yetki aldılar sonra gidip başka odakların kölesi oldular. Tarih onları hatırlamıyor, millet onlara zaten şamarını vurdu. Bugün de milletten değil Türkiye düşmanlarından, ihanet şebekelerinden emir alanlara aziz milletim 30 Martta gereken cevabı verecektir. Bunların hedefi sadece istifa ettirmek, bölücülük yaptırmak değil. Bunlar nisan ayından sonra hükümet atayacaklarmış, bakan atayacaklarmış, kendilerine göre siyaseti dizayn edeceklermiş. Hedefleri ve niyetleri buymuş. Yolsuzluk ve rüşvet kılıfının altında bunların asıl çirkin gayeleri buydu. Biz 11 yıldır hükümetleri millet göreve getirir ve görevden alır diyoruz. İşte bunlar türlü ayak oyunları ile komplolarla hükümeti yıpratmak, partimizi yıpratmak, kendi arzularına göre hükümet kurmak istediler. Geçti o günler. Türkiye’de hükümetleri artık medya kuramaz, medya yıkamaz. Sermaye kuramaz, sermaye yıkamaz. Türkiye’de hükümetleri ulusularası örgütlerin maşası olmuş örgütler kuramaz. Türkiye’de söz de karar da yetki de milletindir. Şair ne diyor ‘Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz’” ifadelerini kullandı

“TÜRKİYE EKONOMİSİNİ HEDEF ALDILAR”

Örgütün Türkiye ekonomisini de hedef aldığını anlatan Erdoğan, “Faiz lobisi ile örgüt lobisi el ele verdiler. Topluma karamsarlık pompalayarak ekonominin çarklarını durdurmak istediler. Gazete haberleriyle, işbirlikçi medyalarıyla Türkiye ekonomisini hedef aldılar. Müteahhitlerin devlet parasını ödemiyor. Yalan söylemeyin. Biz ödeme planımızın içinde bütün karayolları müteahhitlerimize 3 katrilyon 100 trilyon ödeme yaptık. Bu ay içerisinde de 2 katrilyon ödeme yapmak suretiyle tüm alacakları sıfırlamış oluyoruz. Bizim bu noktada sıkıntımız yok herşey bir plan içinde yürüyor. Yatırımlarda asla durmak yok yola devam diyoruz.

“ŞİFRE NE: ANANAS, TESPİH”

İçerideki bazı işadamları ile ittifak yaptılar Türkiye’nin yatırım ortamını karalamak istediler. Şifre ne ‘ananas’, ‘tespih’. Kimlerin kimlerle hareket ettiğini görüyor musunuz? Ananaslar, teşbihler gelip gidiyor maalesef benim 77 milyon vatandaşımın ekmeğine göz dikiliyor. Bu defa yanlış adrese gittiler, sert kayaya çarptılar. Türkiye ekonomisi 2001 yılındaki ekonomi değil sağlam, dirençli ve korunaklı. Türkiye ekonomisi üç beş komplocunun darbe teşebbüsü ile sarsılmayacak kadar büyük ve dirençlidir. Biz buraya durup dururken gelmedik, akşam yatıp sabah kalkan bir sıfır ekleyen ve paramızı rezil edenlerin karşısında altı 0 atmak suretiyle enflasyonu 3 haneden tek haneye dönüştüren bir ekonomik anlayışı getirdik. Devletin borçlanma faizini yüzde 63’ten tek haneye indirdik. Ekonomi’de önemli reformlar gerçekleştirdik. Bu ara enflasyonda oynamalar var, inşallah o yatağına girecek. Ekonomiyi sağlam zemine kavuşturduk. Geçmişte rüzgarla sarsılan ekonomi varken, bugün fırtınalara, boranlara bana mısın demeyecek ekonomi var. 2008 finansal krizini başarı ile atlatmış bir ekonomi var. Tedbirlerimizi kararlılıkla uyguluyoruz. Her şart için planlarımız var. Bu ekonominin büyümesini kimse engelleyemez. Herkes rahat olsun. Moralleri bozmaya çalışan herkese karşı dikkatli olsun” dedi.

“MAVİ MARMARA’DAN NİYE RAHATSIZ OLDULAR?”

17 Aralık darbe girişiminin bir diğer hedefinin de çözüm süreci olduğunu ifade eden Başbakan, şöyle devam etti:

“Bizim samimi çabalarımızı bozarak süreci sabote etmek, yeniden kan akması için ellerinden geleni yaptılar. Bunu başarmak için uluslararası şer odakları ile çalışmaktan çekinmediler. Güneydeki sevdikleri ülkenin maşalığını yapmakta en küçük bir tereddüt göstermediler. Bu örgütün istismar ettiği ihlasla, samimiyetle hareket etmiş kardeşlerime sesleniyorum Allah aşkına bunlar Mavi Marmara’dan niye rahatsız oldular? Mavi Marmara’da kimler şehit edildi kardeşlerimiz değildi. O gemi ile Gazze’ye ne götürülüyordu insani yardım. İllerinde silah olmayan 9 kardeşimizi silahlarla şehit etmediler mi. Bütün bunlar ortadayken niye birileri rahatsız oldu?. Bu olaylarda rahatsız olanlar şimdi bizden rahatsız. Bunlar bizim Suriye’ye yaptığımız insani yardımdan niye rahatız, bu ülkenin milli istihbarat teşkilatından niye rahatsız. Bunlar asırlardır komşumuz olan 30 milyar dolar ticaret hacmimiz olan İran’a ziyaretimizden niye rahatsız. Ben bakan arkadaşlarım Hamaney ile aynı odada oturuyoruz. Kendi yayın organlarında bu fotoğraf Türkiye’de şok yarattı diyor. Neymiş bu. Ben siyasi lider olarak İran yetkilileri ile görüşmüşüm, anlaşmalar yapılmış. En sonunda etkinliği inkar edilemez Hameney ile görüşmüşüm. Neden rahatsız oldunuz. İşlerine gelmiyor. Bunlar Halkbank’tan neden rahatsız. İstanbul’daki küresel projelerden neden rahatsız. Bu soruları kendinize sorun. İnanın cevabını bulacaksınız. Güneydeki sevdikleri ülke var ya, öyle odaklara çalıştıkları için bunlar rahatsız. Ajan deyince, casus deyince çok rahatsız oluyorlar, Haşhaşi deyince rahatsız oluyorlar, yapılanları neyle açıklayacaksınız? İhanetten, ajanlıktan, casusluktan başka kavram var mı? Millet buna geçit vermedi.

BU BİR İSTİKLAL MÜCADELESİ

Biz bu süreci, İstiklal mücadelesi olarak tanımlarken boşuna söylemiyoruz. Türkiye’nin milli kurumlarını hedef alanlara karşı yapılan mücadele bir istiklal mücadelesidir. Başka ülkelerin çıkarına yapılan darbelere karşı mücadele bir istiklal mücadelesidir. Biz dimdik durarak bu mücadeleyi veriyoruz.

17 Ardalık darbe girişim aşamalarından biri de siyasi düzenlemelerdi. Bu amaçla CHP’yi çok önceden şekillendirmeye başladılar. Kaset komplosu yaparak bir genel başkanı görevden uzaklaştırdılar. Bu örgüt şu anda CHP’yi parmağında oynatıyor. Örgütün emniyetteki, yargıdaki militanları darbe girişiminde bulunurken siyasette de bazı partiler her zamanki gibi bu darbe girişime payendelik yapıyorlar. Bu örgüt ile chp büyü şehirlerde Ak Parti’yi yıpratmak için işbirliği yapıyorlar. CHP kendi içinde aday çıkaramıyor. Yolsuzluktan attığını aday yapıyor. Başka partilerden aday devşiriyor. Milletin feraseti bu tuzağı bozacak. Darbe sevdalıları 30 Mart’ta milletin darbesine maruz kalacaklar. Bir kez daha istikameti millet çizecek. Bir kez daha millet ne derse o olacak.

TUZAK BAŞLARINA ÇÖKTÜ

30 Mart seçimleri son derece önemli. Artık sadece belediye başkanlarını seçmeyeceksiniz bunlara çok gür bir cevap vereceksiniz, yeni Türkiye’ye sahip çıkacaksınız. 30 Mart’ta küresel projelere sahip çıkacaksınız.

Yeni Türkiye’ye, modern İstanbul’a sahip çıkacaksınız. Bu kirli odakların kurduğu tuzak bozuldu. Bu tuzak onların başına çöktü ve daha da bozulacak. Ananaslar, tespihler tuzluklar ters tepecek. En büyük hırsızlık milli irade hırsızlığıdır. Biz bu ülkede hiçbir hırsızlığa müsaade etmeyeceğiz.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.