Bakan Avcı,son noktayı koydu
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi” nin (METEK) Kapanış Konferansına katıldı. Avcı, burada yaptığı konuşmada, projenin daha önceki Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş tarafından ön hazırlıklarının yapıldığını ve bir önceki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından başlatılıp sürdürüldüğünü bildirerek, “Günümüzde mesleki ve teknik eğitim her zamankinden daha çok önem kazandı. Yerel ve küresel ekonomide rekabetin artmasıyla nitelikli iş gücüne olan ihtiyaçta artıyor. İş dünyasının gereksinimlerine uygun nitelikli, bilgisi güncel bir iş gücü potansiyeli oluşturmamız gerekiyor. Bunu sağlayabilmek içinde ulusal kalite güvencesine sahip bir mesleki ve teknik eğitim sistemine ulaşmamız büyük önem taşıyor. Bu çerçevede mesleki ve teknik eğitimde uygulanabilir, ölçülebilir , sürdürülebilir bir ulusal kalite sisteminin oluşturulmasını hedefleyen METEK Projesinin çok önemli bir ihtiyacımıza cevap verdiği kanısındayım” şeklinde konuştu.

METEK Projesi ile mesleki ve teknik eğitim alanında kalitenin artmasına yönelik önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda kalite geliştirme stratejisi ve eylem planı hazırlanmış, mesleki ve teknik eğitimde ulusal ve uluslar arası kabul görmüş kriterlere ulaşmak için alınması gereken tedbirler belirlenmiştir. Bu çerçevede yine öz değerlendirme rehberi geliştirilerek mesleki ve teknik eğitim kurumlarının kendi çalışmalarını değerlendirmek ve planlamak üzere kullanabilecekleri yönetim, strateji, personel, ortaklıklar, kaynaklar, süreçler, ürünler ve hizmetler gibi aşamaları içeren öz değerlendirme sistemine temel oluşturacak çalışmalar yapılmıştır.”13 alan ve 14 dalda dördüncü ve beşinci seviyede öğretim programlarının geliştirildiğini anlatan Avcı, “Yenilenmiş ve gözden geçirilmiş müfredatın pilot uygulaması 12 ildeki 16 pilot kurumda, 14-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Müfredat geliştirme konusunda yaptığımız yaklaşık 60 faaliyette toplam 3 bine yakın akademisyen, öğretmen ve alan uzmanı görev aldı” dedi.Konferansa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşar, Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı François Begeot, YÖK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım katıldı.Konferansta ayrıca “Daha iyi bir okul” yarışmasında, nasıl bir okul hayal ettiğini çektiği kısa filmle anlatan ve yarışmanın 1’incisi olan Kahramanmaraş Turgay Ciner Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Ramazan Aslaner’in çektiği film gösterildi.

OSMANLICA TARTIŞMALARI

Konferans sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Avcı, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osmanlıca ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarını ve muhalefetin bu konudaki eleştirilerini sordu. Nabi Avcı da bu soruya şöyle karşılık verdi: “Bu konuyla ilgili eleştirileri, tartışmaları sağlıklı bir zeminde değerlendirebilmek için bir ortak dil oluşturmamız gerekiyor. Neden bahsettiğimizi ve ne kastettiğimizi birbirimizin gerçekten ne söylediğini iyi anlamamız gerekiyor. Osmanlıca meselesi Antalya’daki Şura ile başlayan bir tartışma konusu değil. Bunu Türkiye geçmişte de çok tartıştı. Dolayısıyla özellikle muhalefetimizin ve bazı köşe yazarlarının bu tartışmayı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmeleri için bir ortak referans çerçevesi oluşturmamız gerekiyor. Birbirimizin ne dediğini doğru anlayabilmek için.”

“BİLGİYE DAYALI OLARAK SAKİN BİR ÜSLUPLA TARTIŞALIM”

Bu konuyu tartışmak isteyen gazeteciler, eğitimciler, siyasetçiler için bir okuma listesi yapılmasını öneren Bakan Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu:“Bu konuda tartışmak isteyen siyasetçilerimiz, gazetecilerimiz, yazarlarımız birçoğu zaten yapmıştır ama yapmayanlar için söylüyorum. Bir ön okuma çalışması yapalım. Peyami Safa’nın Doğu ve Batı Sentezi’ni okusunlar. Atilla İlhan’ın Hangi Batısı’nı, Mümtaz Turhan’ın ‘Maarif Davamız’ı, Cemil Meriç’in ‘Bu Ülkesi’ni, Şefket Süreyya Aydemir’in ‘Suyu Arayan Adam’ını okusunlar. Hiç olmazsa bu konuyu tartışırken, Cemil Meriç ne demiş, Attila İlhan ne demiş, Mümtaz Turhan ne demiş, Talat Sait Halman ne demiş, onları bir hatırlayalım. Sevket Süreyya ne demiş, Peyami Safa ne demiş? Böylece bu konu ilk defa tartışılıyormuş gibi klişelerden ‘eller aya biz yaya’ klişelerinden uzakta, daha berrak bir zeminde, daha bilgiye dayalı olarak sakin bir üslupla tartışalım.”Avcı, ayrıca ismini saydığı kitapları okuyamayacak olanlar için Osmanlıca’nın zorunlu ders olarak okutulduğu okulları ziyaret etmelerini tavsiye etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.