Bakan Müezzinoğlu'dan İş Bırakma ve
Bakan Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul Health Expo-Sağlık Turizmi, Medikal Teknolojileri Tıbbi Uzmanlık Fuarı ve Kongresi”nin açılışını yaptı. Açılış konuşmasını yapan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye de son 10 yılda sağlık alanında yaşanan gelişmelere değinerek, “Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak son 10 yılda 77 milyon ülke insanımıza sağlığa ulaşımın önünü açtık ve dünya standartlarını da hedefleyerek hakkaniyetli bir sağlık hizmeti sunumunu gerçekleştirmeye gayret ettik ve büyük oranda da başardık. Dünya bu başarımızı yer yer hayretle izliyor. Yer yer de bu başarıyı nasıl yakaladınız diye anlamakta zorluk çekiyor. Sağlık hizmeti sunumunda 2002 yılındaki memnuniyet yüzde 40’lar düzeyindeyken bugün yüzde 75’lere getirebilmenin onurunu yaşıyoruz. Bu başarının temel lokomotifi hekimlerimizdir hemşirelerimizdir sağlık çalışanlarımızdır. Sağlık yalnız sağlık hizmetini iyi sunmakla bitmiyor. İyi sunmayı daha iyi noktaya getirebilmek için bilimsel gelişmeleri takip etmek her gün yeni teknolojileri sağlık hizmetinin sunumuna katmak gerekiyor. Bu da daha çok teknoloji ve daha çok laboratuvar daha çok ilaç ve daha çok tedavi için yeni yeni argümanlar demektir. Buraya baktığımızda yalnız hizmeti sunma anlayışıyla devam edebilme başarıyı bir nokta da sınırlandırıyor. Dolayısıyla biz Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri olarak önümüzdeki süreçte sağlık hizmetlerini çok iyi sunan bir ülke olma iddiasının yanında sağlıkta tükettiklerini de üretebilen tükettiklerimizi de tüketen insanlığa sunabilmeyi de artık önümüzde bulunan temek stratejiler arasına koymak zorundayız. Önümüzdeki süreçte önemsediğimiz en çok iki konu başlığı var bunlardan biri sağlık endüstrilerinde Türkiye’nin dünyada hak ettiği yeri alabilecek yol haritalarını belirlemek ve 2018 ve 2023’te hedeflediği o noktalara gelebilmektir. Diğeri de sağlık turizmidir” dedi.

“İSTİKLAL MARŞI’NA DAVET TÜRKÇE OLMALIYDI”

Bakan Müezzinoğlu, açılış töreninde konuşmalardan önce 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması yönünde yapılan davetin İngilizce olmasını ise eleştirdi. Müezzinoğlu “İstiklal Marşı’na ve saygı duruşuna davetin Türkçe olmasını arzu ederdim. Ben o teknik hatanın da sonradan düzeltilmiş olmasını kürsüden ifade edeyim” diye konuştu. Müezzinoğlu,aile hekimlerinin iş bırakma eylemine de tepki gösterdi.
Aile hekimlerinin yarın yapacağı grevle ilgili soru üzerine konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, sağlık hizmetinin sabah 08.00, akşam 16.00 arasında olacağı şeklinde kimsede bir algı olmadığını belirterek, “Dolayısıyla sağlıktaki hangi çalışanımız olursa olsun ‘ben sağlık hizmeti sunuyorum ve mesleğim bu’ diyen arkadaşımızın, önce 24 saatlik çalışma sistematiğini kabul etmesi lazım. Yani ben sabah 08.00, akşam 16.00 çalışırım gibi bir sağlık hizmeti sunumu dünyada da yok, bizde de yok. Dolayısıyla biz aile hekimlerimiz bunu kabul etmeli. Yüzde 90’ında bu anlamda sorun yok. Ama işi provoke etmek isteyen, işe sıkıntı sokmak isteyen bazı öncü arkadaşlarımız var” dedi.

“BU MESLEK DEVLET MEMURU MESLEĞİ DEĞİLDİR”

Bu mesleğin 24 saat işlem gören bir meslek olduğunu ve asla devlet memuru mesleği olmadığını kaydeden Müezzinoğlu, “Devlet memuru tapu müdürüdür, gelir sabah 08.00’da, gider 16.00’da. PTT müdürüdür, öğretmendir, saati bellidir. Ama hekimlik öyle değildir, vatandaşa 24 saat hizmet edebilme gibi bir sorumluluğumuz var. Bütün hekimlerimiz 24 saat hizmet mi sunacak? Hayır, bunun planlamasını Sağlık Bakanlığımız yapacak. Aile hekimi sayımız da, aile hekimliğinde çalışan diğer sağlık personelimizle sabah 08.00, akşam 20.00, hafta arası 5 gün. Burada da 12 saat devamlı çalışma söz konusu değil. Sabah saat 08.00’da gelen arkadaşımız 16.00’da gidecek, 12.00’de gelen arkadaşımız 20.00’de gidecek. Bundan rahatsız olacak bir sorun olmaması lazım. Ama biz istiyoruz ki vatandaşımızın karşısına 12 saatlik bir muhataplık koyalım. Şimdi 4 hekimli bir aile sağlığı merkezinde 4 tane arkadaşımız bir de ayda bir cumartesi günü sabah 08.00-17.00 arası nöbet tutacak. ‘Ayda bir gün 8 saat ben nöbet tutmuyorum’ diyen bir hekimlik olmaz. Bu duruşta olan bir sağlık hizmeti sunumu olmaz” şeklinde konuştu.Müezzinoğlu, sağlıkçıların mesleğin de saygınlığını zedeleyecek bu duruşlarını kamuoyuna yansıtmalarını mesleği adına doğru bulmadığını belirterek, “Kamuoyunun da bunu doğru karşılayacağını zannetmiyorum. Biz onlarla birlikte bu başarılara imza attık. Bundan sonraki süreci de onlarla birlikte yürüteceğiz. Ama sağlığı ve hekimliği, devlet memurluğu anlayışına sürüklemeye niyet etmelerini doğru bulmuyorum” dedi.Esnek mesaiyle, hafta arası 5 gün, cumartesileri de 8 saatlik nöbet sistemini öngördüklerini belirten Müezzinoğlu, “Bu yarın öbür gün hekim sayımız arttığında Pazar günleri de 8 saatlik bir mesai. Biz insanımıza sağlık hizmeti sunmak için bu mesleğin mensuplarıyız. Cumartesi yok, Pazar yok, akşam 16.00’dan sonra yok, acillere taşınmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.Müezzinoğlu, aile hekimlerinin yapacağı eylemin güçlü bir desteği olduğuna inanmadığını vurgulayarak, “Bu ülke insanına hizmet etmekten onur ve gurur duyan bir mesleğin mensuplarıyız” dedi.

“HİÇBİR İLACIN VATANDAŞIMIZA ULAŞIMINDA ENGEL KABUL ETMİYORUZ”

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, kanser hastalarının kullandıkları ilaçlara ulaşmakta sıkıntı yaşandığı iddialarının hatırlatılması üzerine de, “Dünyada tedavülde olan hiçbir ilacın Türkiye’deki herhangi bir vatandaşımıza ulaşımında bir engel asla kabul etmiyoruz. Bu anlamda zaman zaman oluşan aksilikleri de ‘ulaşılamıyor’ gibi yansıtılmasını doğru bulmuyorum. Hekimi reçetesini yazmışsa, bilim kurulu da bu ilacın bu hasta için gerekli olduğuna karar verdiyse süreçler son derece seri işliyor ve hastalarımıza bu anlamda her türlü tedavi imkanını ve ilacı kavuşturuyoruz. Bu anlamda geçtiğimiz yıl yurt dışından gelen kanser ilaçlarına ödediğimiz miktar geçtiğimiz yıla göre iki misli arttı. Dolayısıyla bir engel olsa bir yılda iki misli artabilir mi? Dolayısıyla dünyada hangi tedavi ürünü varsa ve bu bilimsel olarak tedavi anlamlı ve değerliyse ve bunu uzmanlarımız, bilim kurullarımız kabul ettiyse bizim görevimiz hastaya onu en kısa zamanda ulaştırmak” dedi.

“İSTİKLAL MARŞI’NA DAVET TÜRKÇE OLMALIYDI”

Bakan Müezzinoğlu, açılış töreninde konuşmalardan önce 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması yönünde yapılan davetin İngilizce olmasını ise eleştirdi. Müezzinoğlu “İstiklal Marşı’na ve saygı duruşuna davetin Türkçe olmasını arzu ederdim. Ben o teknik hatanın da sonradan düzeltilmiş olmasını kürsüden ifade edeyim” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.