BDP Kongresinde Barzani Şoku
Geçtiğiiz haftalarda yapılan AK Parti Kongresi'ne katılarak, salondakilerden de büyük alkış alan ve tartışma yaratan Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, bugün Ankara'da yapılan BDP Kongresi'ne katılmaması dikkat çekti. 

BDP'nin 2. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı. Kongre öncesinde ise yüzü poşuyla kapalı bir kişi sahneye çıkarak elindeki Öcalan posteriyle tur attı. 

DİVAN BAŞKANI GEYLANİ 

Partinin eski ve yeni yöneticilerinin, milletvekillerinin, yerli ve yabancı konukların katıldığı Kongre, Divan başkanlığına Hamid Geylani'nin seçilmesiyle başladı. 

"GERİLLA VE ASKER CENAZESİNDE YAN YANA DURALIM" 

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kürt sorununun çözümü olarak teröristbaşı Abdullah Öcalan'ı gösterdi. Kışanak, "Gerilla ve asker cenazesinde birlikte yan yana durup 'artık ölüm istemiyoruz' diye haykıralım." dedi. 

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 2. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı. Kongrede bir konuşma yapan Gültan Kışanak, ölümleri durdurmanın tüm Türkiye'nin görevi olduğunu dile getirdi. Kışanak, "Kürt halkının talepleri makul taleplerdir. Bu taleplerden biri de Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşmasıdır. Herkesi özgürlüğe götürecek ortak çözüme kavuşturacak bir olanaktan bir bahsetmek istiyorum. Bu da Sayın Abdullah Öcalan gerçeğidir. Öcalan, 13 yıldan beri tek kişilik bir hücrede bulunuyor. 15 aydır tecrit uygulanıyor. Öcalan Kürt halkını önderidir, Öcalan PKK'nın lideridir, Öcalan Türk ve Kürt halkları için de barış içinde bir şanstır." diye konuştu. 

Kışanak'ın konuşması sırasında bir kişi baygınlık geçirdi. Sağlık görevlileri müdahale etti. 

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 2. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı. Bin 190 delegenin katıldığı kongrede eş başkan, parti meclisi ve disiplin kurulu üyeleri belirlenecek. Kongreye yurdun çeşitli illerinden katılımlar olurken, polis ise spor salonunun etrafında her türlü provokasyona karşı yoğun güvenlik önlemleri aldı. Partililer sıkı bir aramanın ardından kongre salonuna alınırken, Uludere'de hayatını kaybedenlerin annelerinin de bulunduğu kongrede, Uludere'ye ilişkin posterler de bulunuyor. "Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye", "Direne direne özgürlüğe yürüyoruz", "Barışın elçisi İmralı'da" şeklindeki pankartlar bulunan kongre salonunda ayrıca yüzünü poşu saklayan bir kişi sahneye fırlayarak elindeki Öcalan posteriyle tur attı. Daha sonra görevliler tarafından sahneden indirilen yüzü kapalı kişi için anons yapıldı. 

Yüzü kapalı grup için, "Postere gerek yok, zaten posterimiz var tüm salon sahip çıkıyor Öcalan"a anonsu yapılırken, anonsun ardından ise tribünlerde bulunanlar ayağa kalkarak Öcalan lehine sloganlar attı. 

Sahnenin sağ kısmında büyük bir Türk bayrağı bulunurken, kongrenin İngilizce, Sorani, Soranca ve Kurmanci dillerine çevrileceği belirtildi. 

Kürtçe şarkılarla devam eden kongreye Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan ve Fatma Keskin de katılıyor. 

BARZANİ KONGREYE KATILMADI 

BDP'nin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi kongreye davet etti, fakat Barzani kongreye katılmadı. 

KONGRE PROGRAMI 

Kürtçe ve İngilizce tercümenin de yapılacağı BDP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin programına göre açılış ve divan seçiminin ardından saygı duruşu yapılacak, eş genel başkanların ve konukların konuşmalarının ardından faaliyet raporu ve mali raporlar okunarak görüşülecek. Kongre, eş genel başkanlar, PM ile MDK üyelerinin seçimi ile sona erecek. 

SİNEVİZYONU İZLEYENLER GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI 

Kongre salonuna kurulan platformda dev ekranın iki yanına Türk bayrağı ve BDP bayrağı asıldı, platformun üzerinde "Direnerek özgürlüğe yürüyoruz" yazılı dev afiş yer aldı. Platformun karşısındaki duvarda ise PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu dev bir poster bulunuyor. Poster'de "Öcalan'a özgürlük" ifadesi dikkat çekiyor. Salon içindeki ekrandaki sinevizyon gösterisinde ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çeşitli mitinglerindeki konuşmalarından, BDP'li milletvekillerinin yer aldığı eylemlerden ve Uludere'den görüntüler kongreye katılanlara izletiliyor. Sinevizyon gösterisini izleyen birçok katılımcının göz yaşlarına hakim olamadığı görülüyor. 

Diğer taraftan salonun dışı da BDP bayraklarıyla donatılmış durumda. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nun dışına kurulan ekran sayesinde salon içindeki görüntüler ve konuşmalar salon dışındaki katılımcılara izletiliyor. Ayrıca, katılımın yoğun olduğu kongrede salona ve bahçesine sığmayan katılımcıların yol üzerindeki kaldırımlarda oturduğu, salon girişinde "2. Olağanüstü Büyük Kongre'ye hoş geldiniz" yazısının Zazaca ve Kürtçe de yazıldığı görülüyor. Salon dışına asılan "İlkelerimizdir" başlıklı pankartta ise "Demokratik ulus, ortak vatan, demokratik cumhuriyet, demokratik anayasa, demokratik çözüm, bireysel ve kolektif haklar, özgürlüklerin birlikteliği, ideolojik bağımsızlık ve özgürlük, tarihsellik ve şimdilik, ahlak ve vicdan, demokrasilerin öz savunması" ifadeleri yer alıyor. Salon içinde de "Askeri siyasi operasyonlara son", "Demokratik özerklik statümüzdür reddedilemez", "Barışın elçisi İmralı'da" pankart ve afişleri dikkat çekiyor. 

YABANCI MİSAFİRLERDEN BDP KONGRESİ'NE İLGİ 

Kongreye, Kürt kurum temsilcileri ve siyasetçileri ile Avrupa'dan da milletvekilleri, siyasetçiler ve kurum temsilcileri katılıyor. Alman Sol Parti Milletvekili ve AKPM Üyesi Andrej Hunko, İsveç Sosyal Demokrat Parti Temsilcisi Bertil Kinnunen, İsveç Sol Parti Milletvekili Jacob Johnson, Sırbistan Demokrat Partisi Milletvekili Konstantin Samofalov, Basklı Avrupa Parlamenteri Jon Inarritu, Cumhuriyetçi Türk Partisi PM Üyesi Ahmet Barçın, Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan ve Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, Rosa Luxemburg Vakfı Türkiye Direktörü Kadriye Karcı, İsveç Sosyal Demokratik Gençlik Başkanı Evin İncir de kongreye katılan isimler arasında yer alıyor. İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.