Erdoğan'ı Duygulandıran Ödül
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna'nın kuruluşunun 550'nci yıldönümünde şehrin kurucusu Osmanlı Valisi İshakoğlu İsa Bey adına verilen özel ödülü aldı. 

Ödül töreninde "Saraybosna'da yangın çıkarmak isteyenler, kendi çıkardıkları yangında kül oldular" diyen Başbakan'ın Boşnakça okuduğu şiir davetliler tarafından ayakta alkışlandı. Başbakan Erdoğan'ın ödülün takdimi sırasında duygulandığı da görüldü. 

"BENİM İÇİN SARAYBOSNA BAŞKA" 

Başbakan Erdoğan, ödülün takdim edilmesinde sonra yaptığı konuşmada, "Ödül komitesine Saraybosna'nın 550. yılında şahsıma tevdi ettiği bu ödül için şükranlarımı sunuyorum" dedi. 

Adına ödül verilen, Saraybosna'nın kurucusu olarak kabul edilen, Fatih Sultan Mehmet'in kumandanı ve Bosna'nın ilk Valisi İsa Bey İshakoviç'i minnetle yad ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: 

''Hayatım boyunca, dünyanın birçok ülkesini, başkentleri ve şehirleri ziyaret etme, oraları temaşa etme, oraların havasını teneffüs etme imkanım oldu. Elbette ki dünyanın her şehri, nevi şahsına münhasırdır. Her şehrin ayrı bir ruhu vardır; ayrı bir havası, ayrı bir tadı vardır. Ancak, tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum ki Saraybosna, dünyanın tüm şehirleri arasında çok farklı bir konuma, farklı bir ruha, farklı bir havaya sahiptir. Saraybosna biraz Kahire'dir, biraz Beyrut'tur, biraz Şam, biraz Bağdat'tır. Saraybosna biraz Paris, biraz Londra, biraz New York'tur. Saraybosna, İstanbul'la, Edirne'yle, Bursa'yla, Konya'yla aynı ruhu, aynı havayı, aynı iz ve eserleri taşıyan bir şehirdir... Yakın tarihte yaşadığı büyük acılara rağmen, bugün de Saraybosna, dünya üzerinde kardeşliğin, dostluğun, bir arada barış içinde yaşama kültürünün örnek şehirlerinden biridir.'' 

"SARAYBOSNA'DA YANGIN ÇIKARMAK İSTEYENLER, KÜL OLDULAR" 

Başçarşı'dan başlayıp, Ferhadiye Caddesi'nin sonuna kadar yürüyen bir yabancının, birkaç kilometre içinde şahit olduklarına bakarak, Saraybosna'nın dünyanın en renkli şehirlerinden biri, bir kardeşlik, bir dostluk şehri olduğuna hükmedeceğini anlatan Erdoğan, "Bu şehir, kurulduğu günden bugüne, 550 yıldır, kimliğine, özüne, öz değerlerine, kendi öz kültürüne yönelik her saldırıyı bertaraf etti. Saraybosna, her zaman Saraybosna olarak kaldı. Onu değiştirmek, onu yıkmak, onu tahrip etmek, bozmak isteyenler, Saraybosna'nın içinde eridiler, kaybolup gittiler. Saraybosna'da yangın çıkarmak isteyenler kendi çıkardıkları yangında yanıp kül oldular. Ama Saray-Bosna'yı yakamadılar" dedi. 

"SARAYBOSNA'NIN GÖZYAŞI, İNSANLIĞIN GÖZYAŞIDIR" 

Saraybosna'nın bir dünya, kardeşlik ve dostluk şehri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: 

''Saraybosna, tüm insanlığa ait eşsiz bir hazinedir. Bu şehre dokunan, bu şehre kasteden, etnik kökeni, inancı, ideolojisi her ne olursa olsun insana dokunmuştur, insanlığa, insani değerlere kastetmiştir. Saraybosna'nın gözyaşı, hiç kuşkusuz, insanlığın gözyaşıdır. Saraybosna'nın sevinci, hiç tereddütsüz insanlığın sevincidir." 

GÜVEN VE İSTİKRARA VURGU 

Gerek ''Doğu Bloku'' olarak adlandırılan ülkelerin, gerek eski Yugoslavya'nın bakiyesi olan ülkelerin, çok kısa süre zarfında büyük ilerlemeler kaydettiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, bu ülkelerden bazılarının, ekonomilerini düze çıkardıklarını, siyasi ve sosyal anlamda önemli reformlar yaptıklarını ve hatta bazılarının Avrupa Birliği'ne üye olduklarını ya da adaylık statüsünü kazandıklarını söyledi. 

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: 

''İstikrar ve güven, bir ülkenin kalkınması için, ilerlemesi için, huzur ve refaha ulaşması için en önemli şartlardır... İnşallah en kısa zamanda şu içinde bulunulan siyasi krizler de atlatılmak suretiyle Bosna Hersek istikrarın ve güvenin limanı olur ve uluslararası sermaye buraya çok farklı bir şekilde akar... Bosna Hersek'in Avrupa Birliği'ne üye olması, Saraybosna'nın bir Avrupa Birliği başkentine dönüşmesi de imkansız değil. Siz bizden daha şanslısınız. Niye söylüyorum? Çünkü biz 1963'ten bu yana, 50 yıldır AB kapısındayız. Bizi almadılar. Ama ben inanıyorum ki Bosna Hersek'i en kısa zamanda AB'ye alacaklar. Ancak, bunu başarmak için, önce ülke içinde istikrar ve güvenin tam manasıyla tesis edilmesi gerekiyor." 

BOSNA'DAKİ SİYASİ PARTİLERE ÖĞÜT 

Başbakan Erdoğan, bu çerçevede Bosna'daki siyasi partilere "ülkeniz için birlikte hareket edin" çağrısında bulundu: 

"Siyasette düşman olmaz, siyasette rakip olur. Ama bu unutuluyor ve bakıyorsunuz rakipler düşman oluyor. Bedeli ülke ödüyor.Bunu çözmemiz gerekiyor." 

"İZZETBEGOVİÇ'İN SÖZLERİ KULAĞIMA KÜPEDİR" 

"Merhum Aliya İzzetbegoviçi'in sözlerini unutmuyorum, onlar kulağımda küpedir. 'Burayı ihmal etmeyin' dedi ihmal etmiyeceğiz" diye seslenen Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak, hiçbir art niyet ve hiçbir ön yargı taşımadan, Bosna Hersek'in ve Bosna Hersek halklarının refahı için elden ne geliyorsa yapmaya devam edeceklerini belirtti. 

Başbakan Erdoğan, "Biz, tarih boyunca, sizin sevincinizi sevincimiz olarak gördük ve ayrım yapmaksızın sevincinizi, hüznünüzü paylaşmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

"BOŞNAKÇA DİZE OKUDU, AYAKTA ALKIŞANDI" 

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını bitirirken okudğu Dino Merlin'e ait Boşnakça şiir ise davetliler tarafından ayakta alkışlandı. 

Erdoğan, ''Türkiye Bosna Hersek kardeşliğini olduğu kadar, Saraybosna''nın ruhunu da en iyi şekilde yansıtan, sevgili Dino Merlin'in şu dizelerini sizlerle paylaşmak istiyorum; Sarayevo, güzel şehir, sensiz bile, seninleyim. Utebisuikad nisu tivoyi sinovi ve seninleyim'' dedi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.