“Malum Örgütün Mensuplarına Seslenmek İstiyorum…”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Brüksel’deki temaslara ilişkin bilgi vererek, "2014 yılının Türkiye-AB ilişkileri bakımından verimli olmasını bekliyoruz" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın 22 yıl aradan sonra Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan, "Kendisiyle önemli ve verimli görüşmelerimiz oldu. Bugüne kadar olan süreci değerlendirme açısından önemliydi. Önümüzdeki hafta Almanya’ya yapacağımız ziyaret Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir ziyaret olacak. İşadamalarıyla Almanya’da biraraya gelceğiz. Akşam saatlerinde İran’ın başkenti Tahran’a hareket ediyoruz. İran temaslarımızın da Türkiye-İran ilişkileri, bölgesel meseleler konusunda hayırlı vesilelere olacaktır. Cenevre görüşmeleri devam ederken, rejimin yaptığı işkenceleri gösteren fotoğraflar dünya kamuoyunda sarsıcı bir etki yaptı. Nazilerin Musevilere yaptığı soykırımı, Bosna Hersek’te yapılan katliamları Suriye’deki insanlık dışı tabloyu da tüm niteliğiyle ortaya koydu. Rejim güçlerinin kuşatması altındaki yer kamplarında adeta hapsedilen binlerce insan kadınıyla yaşlısıyla çocuğuyla ne zaman yemek yediğini hatırlamayan yüzlerce insanın bulunduğu ifade ediliyor. Oradaki ilim adamlarını, ulemanın verdiği fetvalarla kedi ve köpek yeme durumunda kalan insanlar var" şeklinde konuştu.

"DENSİZLEŞİYOR"

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hala utanmadan sıkılmadan Suriye’nin Dışişleri Bakanı Cenevre’de, Türkiye ve Körfez ülkelerine hakaret edecek kadar densizleşiyor. Uluslararası platformlar nezdinde gereken yankıyı bulamadı. Rejim fotoğrafçısının çektiği fotoğraflar meselenin ciddiyetini ortaya koydu. Kimyasal silahlarla bin 500-2 bin kişi öldürülmüşse öbür tarafta konvansiyonel silahlarla öldürüldü. İster kimyasal ister konvansiyonel silahlarla olsun, açlıktan bir deri bir kemik kalmış insanlar karşısında inanıyorum ki insanlar mahcup olacaktır. Türkiye ve aziz millet bu insanlık dışı manzara karşısında yüreği parçalansa da mahcubiyet yaşamıyor Suriye meselesinde insan odaklı bir dışı politika anlayışıyla yaklaştık. Suriye’den topraklarımıza sığınan kardeşlerimize kucak açtık. Suriye meselesin çözümü için uluslararası platformlarda uyarıcı bir rol oynadık. Vicdan dışı sabotajlara rağmen yaptık. Suriye’ye yönelik politikamızı eleştiren CHP’ye rağmen dik durduk" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, "Eli kanlı Esed rejimini destekleyen, katliamlar yapılırken gidip Esed’le hatıra fotoğrafı çektiren CHP milletvekillerinin bu tavrına rağmen insani duruştan taviz vermedik. Suriye’deki insanlık dışı katliam yüzyıl, hatta binlerce yıl unutulmayacaktır. Suriye hatırlandıkça, insani duruş sergileyen Türkiye’nin tavrı da hatırlanacaktır. Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen, ecdadımızın Afrika’ya Avrupa’ya gösterdiği insani duruş bugün hatırlanıyorsa, aradan asırlar geçse de Türkiye’nin bugünkü duruşu hatırlanacaktır. Mazlumun savunmaya devam edeceğiz. Birileri Esed’i savunsa da biz ısrarla mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Birileri çıkıp alçakça, haince MİT’e karşı sabotaj düzenlese de biz büyük devlet olmanın sorumluluğuyla kardeşlerimize yardım taşımaya devam edeceğiz. Suriye’nin kardeşi olarak biz de inşallah imtihanımızı başarıyla tamamlayacağız. Bir kez tarihe büyük millet olarak adımızı yazdıracağız" diye konuştu.

Mısır’daki siyasi gelişmelere değinen Erdoğan, "Mısır halkının durmaya devam edeceğiz. Mısırlı kardeşlerimize selamlarımızı iletiyorum" dedi.

MHP’YE BAŞSAĞLIĞI

Önceki gün İstanbul’da MHP’nin seçim bürosunun önünde silah ve bıçakla yapılan saldırının ardından bir vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, "Zanlılar gözaltına alındı. Seçim bürosundaki şahıslarla sokaktan geçenler arasındaki tartışmanın ardından, bıçaklı saldırıyla böyle bir olayı gerçekleştirmiş olmaları seçim arifesinde düşündürücüdür. Dün geçe Şişi Belediyesi’ne provokasyon amaçlı saldırı düzenlendi. AK Parti’nin seçim bürolarına da defalarca saldırılar düzenlendi. İki kez Van Büyükşehir Belediye Başkan adayımızın evine ses bombası atıldı. Bütün bu saldırıları sağduyu ve soğukkanlılıkla karşıladık. Bu saldırılar, milli iradeye yönelik bir saldırılardır. Bütün saldırıları şiddetle kınıyor, tüm MHP camiasına buradan başsağlığı mesajlarını iletiyorum" dedi.

30 Mart seçimleri ile ilgili aday belirleme çalışmalarının belli bir aşamaya geldiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Ankara ve İstanbul’da ilçe adaylarının tanıtımlarının yapıldığını söyleyen Erdoğan, teşkilatta morallerin sağlam olduğunu gördüğünü belirtti. Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın muhteşem bir eseri insanlığın hizmetine sunduğunu söyleyen Erdoğan, İslam Ansiklopedisi’nin hazırlanmasında emeği geçen alimlere teşekkür etti.

MALUM ÖRGÜT

Cumartesi akşamı Milli İrade Platformu’nun düzenlediği etkinliği katıldığını söyleyen ve platformda bulunan STK’ların çok farklı kesimleri temsil ettiğini belirterek, daha önceden Gezi olayları nedeniyle gazetelere ilan vererek hissiyatlarını dile getiren STK’ların, Cumartesi akşamı da 17 Aralık’ta yapılan darbe girişimini çok iyi tespit ettiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Bu teşekkülün, onlarla birlikte dernek ve vakfın paylaştıkları ortak hissiyat şu, bir hareketin bir örgütün kendi ülkesine karşı bu kadar haince, hasmane tavır sergilemesi karşısında vakıflarımız, derneklerimiz, sendikalarımız ciddi rahatsızlık duyuyorlar. İslam hiç kimsenin tekelinde değildir. Hizmet etmek, yardımlaşmak, paylaşmak, eğitim, bilim gibi kavramlar insani kavramlar, hiçbir örgütün ipoteği altına giremez. Hizmet teşekkülü iddiasındaki hareketlerin siyasi parti gibi davranmaları, bir takım şantajlarla, çirkin görüntü ve ses kayıtlarıyla anılmaları asla kabullenemez. Hazreti Peygamber de, Hazreti Kur’an da hiçbir oluşumun istismar edemeyeceği, ipotek koyamayacağı, hepimizin ortak değerleridir. Yakın dönemde yaşamış, ömrünü ülkesinin zindanlarında geçirmiş, zindanlar da ömür tüketmek pahasına dik durmuş, ülkesinde durmuş gönül insanlarının istismarı bizim kabul edebileceğimiz bir tavır değildir. Bu malum örgütün mensuplarına samimiyetle seslenmek istiyorum, bu örgütün yönetimiyle mensupları arasında maalesef çok büyük bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Tabandaki mensupları samimi niyetler taşırken, örgütün üst yönetimi farklı yollara sapmış, farklı hesapların, gayretlerin içine girmiştir. Hizmet aşkı ile gayret eden, kıtalar aşan nice samimi kardeşimize rağmen bu örgüt maalesef uluslararası çevrelerin, Türkiye düşmanlarının maşası olmayı tercih etmiştir. Binlerce insanın gayreti, mücadelesi, uluslararası karanlık çevrelere peşkeş çekilmiştir. Kutsal kitabımız Kuran’ın-ı Kerim’in en çok hatırlattığı sorulardan bir tanesi ‘akıl etmez misiniz?’ Hiçbir kardeşim kendi iradesini ipotek koydurmasın” diye konuştu.

“EN BÜYÜK HIRSIZLIK, YOLSUZLUK MİLLİ İRADE HIRSIZLIĞIDIR”

En büyük hırsızlığın milli irade hırsızlığı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Siyasi parti olmadığı halde siyaset yapan kapalı örgütlerin aldatmasına gelmesin. Biz bir siyasi partinin mensuplarıyız, bizin her işimiz şeffaftır, bizim söylediklerimiz milletin önündedir. Terör konusunda yolsuzluk, milli birlik ve kardeşlik konusunda biz şeffaf olarak milletin önündeyiz. Seçimlerde milletin önünde muhasebeye çekeriz. Şurada 2 ay kaldı, milletin önüne çıkmayanların, şeffaf değil kapalı olanlara benim hiçbir kardeşim kulak asmasın. Hırsızlığın, yolsuzluğun her türlüsü kötüdür, en büyük hırsızlık, yolsuzluk milli irade hırsızlığıdır. Milli iradeyi çalmaya kalkışan birisi çıkıp ta başkalarına yolsuzluk ithamında bulunamaz. 17 Aralık’ta milli iradeye yargıda fanatikleri ile saldırı düzenleyenler, milli iradeyi gasp etmeye çalışanlar yolsuzluğun izini süremediler. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat’ta milli iradenin çalınmasına göz yumanlar, bu hırsızlığa alkış tutanlar, bize çıkıp ta yolsuzluk çamuru atamazlar. CHP 27 Mayıs’ta milli iradenin gasp edilmesine destek vermiş, o günden beri çalmanın, çırpmanın ve hırsızlığın adresi olmuştur. O eski Türkiye’nin kaybedenleri toplu halde, koro halinde yolsuzluk türküsü söylüyorlar. Yolsuzluk iftirası atanlar, bu kaybedenler lobisine söylüyorum, yolsuzluk yapan görmek istiyorsanız gidin aynaya bakın” şeklinde konuştu.

“BİZİM BÜYÜK SERMAYEYE GÖZDAĞI VERMEK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK”

Bir partilinin “BBC’den görünüyor Sayın Başbakanım” diye bağırması üzerine Başbakan Erdoğan, “Sadece BBC’mi, bu gazetelerin patronları kimler? Geçenlerde İngiltere’de de benzer şeyler yaptılar. Kameron gazeteleri kapattı, ondan sonra Amerika’dan vurmaya başladılar. Çünkü zihniyet aynı. Bu zihniyeti iyi tanımamız lazım, bunlarla kimler ortak davranıyor, çok iyi takip etmemiz lazım. Bu ülkede milli iradeyi her zaman bunlar çaldılar, yetmedi, bu ülkenin kaynaklarını, enerjisini bunlar hortumladılar. Hiçbir zaman bunların hesapları kontrol edilmedi. Gözden geçirilmedi, şimdi kontrol edilmeye başlanınca hoplamaya başladılar. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bunların Türkiye’deki toplam ödediği vergi yüzde 10-15’tir onu incelesen ne yazar incelemesen ne yazar, asıl yüzde 85 öbür tarafta, asıl yüzde 85’i inceleyeceksin. Dürüst olan samimi olan alkışlanır. Kaçak varsa onda da gereği yapılır. Maliye bunları yapmaya başladı diye ‘büyük sermayeye gözdağı veriliyor’ Bizim büyük sermayeye gözdağı vermek gibi bir niyetimiz yok, büyük sermaye düzgün, samimi davransın. Ülkesini kalkıp ta yurtdışına etmek, onları koy bir kenara, sen işini düzgün yaptığın sürece biz yanındayız, yamuk yumuk varsa kusura bakma. Bizi yolsuzluk iftirası atanlar çok büyük bir soygunu, milli irade hırsızlığı örtme çabası içindeler. Belli kapalı oda toplantılarını yürüten de onlar. Dertleri şu, ‘bizi rahatsız etmeyen bir iktidar gelsin’ Bu seçimler yerel seçim, buradan o beklediğiniz neticeyi alamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.