Meclis'te Kitapçıklar Havada Uçuştu
Genel Kurul'da, AK Parti'nin grup önerisinin okunmasının ardından ayağa kalkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, tali komisyonun raporunun esas komisyon olan Adalet Komisyonu raporuna dercedilmemesinden ötürü görüşülemeyeceğini söyledi.

CHP'Lİ İNCE: BU KİTAP HATALI BASILMIŞ

CHP Grup Başkanekili Muharrem İnce de "tasarı görünümlü teklif" ile karşı karşıya olduklarını belirterek, yasa teklifinin talimatla yapıldığını söyledi. Komisyon Raporu'nun 17 sayfasında "Hükümet'in teklif ettiği metin" başlığının yer aldığını ifade eden İnce, "Bu, Hükümet'in teklif ettiği metin değildir. Yapılan eksik bir işlemdir ve kanunu sakatlamıştır. Genel Kurul yanlış bilgilendirilmiştir. Bir hukuk devletinde olması gereken bunun geri çekilip yeniden basılmasıdır" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, maddi yazımdan kaynaklanan hata nedeniyle teklifin görüşülmeyeceğinin iddia edilemeyeceğini savunarak, düzenlemenin görüşülmesine engel durumun olmadığını dile getirdi.

YAKUT: İÇTÜZÜĞE AYLIRI BİR DURUM YOK

Başkanvekili Sadık Yakut'un usul tartışması açtığını söylemesine, Vural ve İnce itiraz etti. İnce'nin "Kim istedi usul tartışmasını?" sorusuna Yakut, "Kimse istemedi" karşılığını verdi.
İnce, Yakut'a, usul tartışmasıyla durumun geçiştirilemeyeceğini savunarak, "Yapmanız gereken usul tartışması açmak değil, birleşime ara verip bürokratlara danışmaktır" derken, Vural ise "Meclisi Başkanı'nın manevi şahsiyetini yok saymaması ve istişare mekanizması kurmasını" istedi.
Yakut, Komisyon raporu metni ve rapora ilişkin itirazlar olduğunu belirterek, "Başkanlığımızın raporu işleme almama veya Komisyon'a iade etme yetkisi bulunmamaktadır. Rapor ve teklife ilişkin itirazlar, görüşmelerde yapılabilir. Bu nedenle grup önerisinin görüşülmesinde İçtüzüğe aykırı durum bulunmamaktadır" diyerek, usul tartışması açtı.

CHP ve MHP grup başkanvekilleri, Yakut'a itiraz etti. İnce, "Benim konuşmam için ne yapacaksınız?" sorusuna Yakut, "Sizin söylediklerinizi de içeriyor. Rapor, Yılmaz Tunç ve 77 milletvekilinin teklifi başlığıyla basılmıştır. 'Hükümet'in teklif ettiği metin' ifadesi sehven basılmıştır. Maddi hata, teklifin sıra sayısıyla dağıtımına engel görülmemiştir. Genel Kurul'daki görüşmeler, Komisyon raporundan yapılıyor. Hata düzeltilip tutanak dergisinde yer alacak" dedi.

İNCE ELİNDEKİ KİTAPÇIĞI FIRLATTI

Yakut'un bu sözlerine İnce ve Vural, "Siz dalga mı geçiyorsunuz" diye tepki gösterdi. Yakut'un "Ne demek dalga geçmek, bu tabirler doğru değil" demesine İnce, "Teklifi tasarı yapıp dalga geçiyorsunuz. Raporun 15'ten fazla sayfası yanlış basılmış, 'kapağı düzgün' diye yutturuyorsunuz, çocuk mu kandırıyorsunuz" diyerek elindeki raporu Başkanlık Divanı'na doğru fırlattı.

MUHAHELET VEKİLLERİ SIRA KAPAKLARINA VURDU

CHP, MHP ve BDP'li milletvekilleri, sıra kapaklarına vurdu. Bu sırada usul tartışması için kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanekili Elitaş, gürültüye rağmen konuşmasını yaptı. Yakut, "Sıra kapaklarına vurulması, elektronik sisteme zarar vermektedir. Devlet malıdır. Yazıktır" dedi.

Elitaş, teklifin görüşülmesine engel bir durum olmadığı görüşünü tekrar etti.

Vural'ın, "Siz TBMM Başkanı'nın görevlendirmesiyle orada oturuyorsunuz" demesine Yakut, "Nöbet bende. Bu konuları şahsileştirmeyelim" karşılığını verdi.

VEKİLLERİN USUL TARTIŞMASI

Vural, usul tartışmasında aleyhte yaptığı konuşmada, hukuksuzluğa Meclis'in alet edilmemesini isteyerek, "Rüşvet ve yolsuzluğu örtmek için yaptığınız hukuksuzluğa Meclis'i alet etmeyin. Her şeyi hukuk içinde yapmanız lazım. Oturumu bu şekilde yönetmeniz doğru değil. Bu kritik bir konudur. Meclis Başkanı devreye girmiştir, onun iradesini yok sayıp pas pas yaparak olmaz" diye konuştu.

BDP'Lİ SAKIK: HUKUKU ARKA BAHÇE YAPTINIZ

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, usul tartışmasında kendisine lehte söz verilmesine tepki göstererek, Yakut'a, "Bu tavrınızı kabul etmiyorum, sözü lehte istemedim. Gücünüz başkalarına yetmeyince, BDP'ye ne çıkarsa vermeye razısınız. Biz hukuk mücadelesi için çırpınıyoruz. Kendinize göre hukuk dizayn etmeye çalışıyorsunuz. Geçmişten beri hukuk farklı şekilde uygulandıysa arınma süreci yaşayabiliriz. Ama o kadar acele davranıyorsunuz ki kendinize uygun hukuk yaratmaya çalışıyorsunuz. Yeni alan açtınız, hukuku arka bahçeye dönüştürdünüz. Size güvenimiz yok. Yeni bir alan açmaya çalışıyorsunuz, biz bu cephede yer almayız. Herkesin sığınabileceği bir hukuk sistemi istiyoruz" diye konuştu.

İNCE: BU METİN GÖRÜŞÜLEMEZ

CHP'li İnce, aleyhteki konuşmasında, Rapor'da Turgut Dibek'in Kırıkkale milletvekili olarak yazıldığını, ancak kendisinin Kırklareli milletvekili olarak yazıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bu sehven yazılmış. Benim itirazım yazım yanlışı, imla değil. 19 sayfada Hükümet'in teklif ettiği metin şeklinde yazılmış. Teklif ile tasarı arasındaki farkı bilmeyecek kadar cahil insanlardan milletvekili olmaz. Bunu sehven yazdık demek, cehaletin dik alasıdır. Siz iradeyi değiştiriyorsunuz. Hükümet'ten geldi diyorsunuz, oysa tekliftir. Bu derebeylerin, diktatörlerin ülkesinde olur. Utanmasanız 'bunları toplayalım, taksirle kapatalım, Yakut paraf etsin' diyeceksiniz. Bu metin görüşülemez, derhal geri çekilmeli. Meclis Başkanı'na dilekçemi verdim, gereğini bekliyorum. Biliyorum emir kulusunuz da bu kadar küçük düşürmeyin Meclis'i..."

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın söz isteğine Yakut, "Söz hakkınız yok. Lehte ve aleyhte söz verdim" dedi. Korkmaz ve Tanal, Yakut'a itirazlarını sürdürdü.

YAKUT: MADDİ HATA ESASI ETKİLEMEZ

Yakut, konuşmaların ardından teklifle ilgili süreci anlatarak, tali komisyon olarak sevkedilen Anayasa Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu'nun görüşmeyeceklerini bildirdiğini, esas komisyon olan Adalet Komisyonu'nun görüşmeleri tamamlayarak raporun basıldığını ifade etti. Yakut, "Tali Komisyon raporunun bir anlam ifade etmeyeceği açıktır. Bu nedenle Başkanlığımızca yapılacak bir işlem yok. Teklif kapağı ve ilk sayfasında Tunç ve arkadaşlarının teklfi olarak bastırılmış, ilk sayfa başlığı da aynı şekilde yazılmıştır. Ancak teklifin maddelerinin yer aldığı sayfalarda 'Hükümet'in teklif ettiği metin' diye sehven basılmıştır. Maddi hatanın esası etkilemediği değerlendirilmektedir. Görüşümde değişiklik yoktur" diye konuştu.

MHP'Lİ KORKMAZ: HUKUKU KATLEDİYORSUNUZ

Yakut'un sözlerine muhalefet milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi. MHP'li Korkmaz, Başkanlık Divanı'na doğru yürüyerek, "Hukuku katlediyorsunuz, hukuk tarihine kara leke olarak geçeceksiniz" dedi. Yakut, Korkmaz'a, "olabilir" karşılığını verdi.

Usul tartışmasının ardından AK Parti'ning grup önerisinin görüşmelerine geçilmesi üzerine muhalefet milletvekilleri sıra kapaklarına vurdu. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'urn kürsüye gelerek konuşmaya başlamasına rağmen muhalefet milletvekillerinin sıra kapaklarına vurması, bazı CHP'li milletvekillerinin teklif raporu ve Genel Kurul gündem kitapçıklarını fırlatması üzerine Yakut, birleşime ara verdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.