Muhalefetten Sansüre Tepki
 CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internet düzenlemesiyle ilgili çekincelerini açıkladı. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Genel Kurul’da görüşülmekte olan Torba Yasa Teklifi’nin içinde bulunan internet düzenlemesiyle ilgili eleştirilerde bulunan Oktay Ekşi, bu uygulamanın özgürlüklere darbe vuracağı kanaatinde olduğunu söyledi. İletişim özgürlüğünün Türkiye’de fazla bilinen bir kavram olmadığını belirten Ekşi, ”İnsanlar bu yüzden özgürlüğün kısıtlanmasından davacı olmuyorlar. Basın Birliği 1938 yılında kurulmuş bir meslek kuruluşudur. Basın Birliği devlet tarafından kurulmuş bir yapıydı, onun üyesi olmayan hiç kimse gazetecilik yapamazdı. Bu öneri 35 milyon internet kullanıcısı için Basın Birliği döneminin kurallarını daha da ağırı ile geri getiriyor” diye konuştu.

“Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulduktan sonra devletin Telekomünikasyon İletişim Başkanı sıfatı taşıyan memurun ‘bu siteyi kapat’ emrini verdiği zaman birlik bunu sorgulama hakkı olmadan o internet sitesini kapatacaktır ve görevini yapmış olacaktır. Bizi bize boğduran bir mekanizma getirilmektedir” diyen Ekşi, basın kuruluşlarının bu önemli noktaya çok fazla değinmediklerinin altını çizdi.

ENGİN ALTAY

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, internet düzenlemesiyle ilgili olarak, “Bu yaklaşım demokrasilerde kabul edilemez” dedi. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Altay, bakanlarla ilgili fezlekelerle ilgili olarak, “Adalet Bakanı hakkında Meclis’e gelen bilgi, belge, fezleke var. Onu Meclis Başkanı ‘Bunu bana gönderme, Adalet Bakanlığı’na gönder’ diye iade etti. Eğer onu ettiyse Meclis Başkanı şimdi niye 2011 tarihli genelge çerçevesinde fezlekelerin Bakanlığa değil de buraya gelmesi gerektiğini söyledi. Adalet Bakanı kendisine intikal eden evrakı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermeyerek anayasal bir suç işlemiştir. İlaveten görevini kötüye kullanmıştır. Önümüzdeki günlerde Adalet Bakanı hakkında bir gensoru Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine partimizce getirilecektir” dedi.

"YENİ SANSÜR"

İnternet yasasına “yeni bir sansür" benzetmesi yapan Altay, “Bu yaklaşım demokrasilerde kabul edilemez. Seçimlerde sandıktan çıkan oy günahları örtmez. İnternet yasakları konusunda Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz" diye konuştu.

Özel yetkili mahkemeler ile ilgili bir soru üzerine Altay, “Yeniden yargılama, özel yetkili mahkemeler konusu Meclis’in 2 gününü alacaktır. Özel yetkili mahkemeler, uzun tutuklulukların, yüzlerce insanın özgürlük mahrumiyetine son vermesi bakımından, demokrasimiz açısından bir kazanımdır” dedi.

Altay, üç partinin özel yetkili mahkemeler konusunda uzlaşma sağladığını belirterek, “Anayasa değişikliği ve Anayasa’nın kimi maddelerinde değişiklik gerektirdiği için bunu siyasi partilerin gerekli organlarının da değerlendirmesi gerekiyor. Önümüzdeki hafta bu konu netlik kazanmış olur” şeklinde konuştu.

MHP CEPHESİ

MHP Antalya Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç ise, "İktidarın internetle ilgili çıkartmak istediği yasa ile sansürün amaçlandığı daha şimdiden anlaşılmaktadır” dedi. TBMM’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İrbeç, 17 Aralık 2013 tarihinden bu yana suçlamalara dayanak olan delil ve belgeleri ortaya çıkaran savcıların, hakimlerin ve emniyet görevlilerinin tasfiyesinin devam ettiğini savundu. AB standartlarını yakalama hedefindeki HSYK’nın yok edilmeye, adalet sisteminin valilere bağlanmaya çalışıldığını söyleyen İrbeç, Venedik Kriterleri’ne açıkça aykırı olan uygulama ve düzenleme çabalarının devam ettiğini söyledi. İnternet yasasını da eleştiren İrbeç, “Milletvekilinin Meclis’te verdiği soru önergesine yayın yasağı getirilmeye çalışıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Tepki gelince de bunun sehven olduğu açıklanıyor. Bu durum, yasama faaliyetinin idari uygulama ile engellenmesinden başka bir şey değildir ve anayasal suçtur. İktidarın internetle ilgili çıkartmak istediği yasa ile sansürün amaçlandığı daha şimdiden anlaşılmaktadır” dedi.

İrbeç, internete sansür ve vatandaşların haber alma hakkına net bir kısıtlama getirilmeye çalışıldığını söyledi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.