Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği TÜMSİAD’ın düzenlediği “TÜMSİAD Avrupa Buluşması” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Milli İstihbarat Teşkilatı silah kaçakçılığı yapıyor” açıklamasına gönderme yaparak, “Ana muhalefetin başında bulunan kişi ülkesinin istihbarat teşkilatı için böyle bir ifadeyi kullanıyorsa, buna ihanetten başka bir şey denilemez” şeklinde konuştu.

Paralel yapı eliyle Türkiye’yi teröre destek veren ülke olarak gösterme girişimleri olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin insani yardımları engelleniyor. Türkiye PKK’yla PYD’yle mücadelesini verirken, DHKPC ile mücadelesini verirken, El Kaide, El Nusra bunlarla mücadelesini verirken Türkiye’yi kalkıp da terörle el ele, kol kola gösterme gayretleri var” dedi.

Erdoğan, MİT’in çalışma yasası olduğunu ve bu çalışma esasları çerçevesinde insani yardımlar götürdüğünü dile getirerek, “Bunların gönderdiği yardımlar, TIR’lar durdurularak, içleri aranıyor veya aranmak isteniyor. Bu Türkiye’nin milli kurumlarının tek tek yıpratılması meselesidir. Kim yapıyor bunu? Yine aynı zihniyetin temsilcisi konumunda olan, bakıyorsunuz, yargıdaki temsilciler yapıyor. Bunlara ek olarak; yalanla, iftira ile, algı operasyonlarıyla Türkiye’nin yurtdışındaki imajı hedef alınıyor” ifadelerinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE 76 MİLYON BU İHANETİ GÖRDÜ”

“Bir ülkenin milli istihbarat teşkilatını olsa olsa başka bir ülke, bir düşman ülke hedef alabilir” diyen Erdoğan, sözlerini “Ve düşünebiliyor musunuz, Türkiye’nin ana muhalefet partisinin başı şu ifadeyi kullanıyor: ‘Milli İstihbarat Teşkilatı silah kaçakçılığı yapıyor.’ Eğer bir ülkede ana muhalefetin başında bulunan kişi ülkesinin istihbarat teşkilatı için böyle bir ifadeyi kullanıyorsa, buna ihanetten başka bir şey denilemez. Kimin kimlerle el ele olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye’nin MİT’i işte bu örgütün içindeki yargı mensupları, medya, iş çevreleri ve bu tür bazı siyasetçiler tarafından hedef alınıyor. Türkiye’de 76 milyon bu ihaneti gördü ve görüyor” şeklinde sürdürdü.

“ÇÖZÜM SÜRECİNİN SABOTE EDİLMESİNE MİLLETİMİZ GÖZ YUMMAYACAKTIR”

Her türlü karanlık odağa bunun hesabının sorulacağını vurgulayan Erdoğan “Ne ekonominin, ne demokratikleşme adımlarının ne de barışçıl dış politikanın yara almasına millet izin vermeyecektir. Özellikle çözüm sürecinin sabote edilmesine milletimiz göz yummayacaktır. Bu süreçten çok daha güçlü, daha kararlı ve daha cesur bir demokratikleşme süreci çıkacağını burada bir kez daha vurgulamak isterim. İnanın Türkiye eski Türkiye olmayacak. Artık Türkiye, yeni Türkiye olacaktır. Yeni Türkiye’nin kurulma süreci hızla devam edecektir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü Brüksel ziyaretinin bu yeni sürecin önemli adımlarından biri olarak tarihe geçeceğinin altını çizerek “30 Mart’ta milletin sandıkta vereceği karar aynı şekilde yeni sürecin önemli bir kilometre taşı olacaktır. Milletimizle birlikte iç dünyamızın, sivil toplum örgütlerimizin, yurtdışındaki tüm dost ve kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın bizimle birlikte olduklarını görüyor, bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, “Sizler tabi bu seçimde oy kullanamayacaksınız. Fakat tüm yakınlarınıza, ahbap, dostlarınıza uyarıyı yapmanız lazım. Ben bu konudaki hassasiyetinizi biliyorum onun için tekrar hatırlatıyorum. Fakat biliyorsunuz ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi geliyor, orada oylarınızı kullanacaksınız. İlk defa inşallah dönemimizde Türkiye dışındaki tüm vatandaşlarımızın oy kullanmalarının önü açılıyor. Ondan sonra 2015 geliyor. Hiç kimsenin endişesi olmasın, kimse tereddüt etmesin. Türkiye bu süreçten daha güçlü çıkıyor ve artık durdurulamaz, engellenemez, yavaşlatılamaz şekilde 2023 hedeflerine doğru ilerliyor” ifadelerinde bulundu.

HEDEF ÇÖZÜM SÜRECİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Demokratikleşme adımlarının, bu paralel yapılanma tarafından hedef alındığını burada özellikle vurgulamak istiyorum. Çözüm süreci adını verdiğimiz, terörün son bulma çabasının da yine bu paralel yapılanma tarafından hedef alındığını herkesin görmesi gerekiyor” dedi.

Mafya ve çetelerle mücadele edildiğini ve hepsinin saf dışı edildiğini, şimdi ise paralel devleti kurmaya çalışanların saf dışı edilmesi durumunda olduklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, paralel yapılanmanın, çözüm sürecini de hedef aldığının altını çizerek şunları söyledi:

“Bu yapılanmanın yolsuzluk iftirasıyla hükümeti yıpratma girişimi tek hedef, tek gaye değildir. Demokratikleşme adımlarının, bu paralel yapılanma tarafından hedef alındığını burada özellikle vurgulamak istiyorum. Çözüm süreci adını verdiğimiz, terörün son bulma çabasının da yine bu paralel yapılanma tarafından hedef alındığını herkesin görmesi gerekiyor. Türkiye’nin başta Filistin, Mısır ve Suriye olmak üzere bölgedeki çatışmaların bitirilmesi, kanın durması, barışın ve milli iradenin hakim olması için verdiği barış mücadelesi de yine bu yapılanma tarafından hedef alındı ve alınıyor. Marmara gemisi kaçırıldığında orada da maalesef bizlerle ters düştü bu yapılanma. Suriye’de yine bizlerle ters düştü bu yapılanma. Filistin’de yine bizimle ters düştü bu yapılanma.”

“BU YAPILANMA, TÜRKİYE’DE DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜNDEKİ SON DİRENÇTİR”

Paralel yapılanmanın, Türkiye’de demokratikleşmenin önündeki son engel olduğunu ve bunun da ortadan kalkmakta olduğunu dile getiren Erdoğan, “Burada şunu büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Noktasal atış asla yapmayın. Biz bu noktada olayın şöyle geniş çerçevede değerlendirilmesini bu noktada yaparak hareket edelim istiyoruz ama şunu söylüyoruz; Müslüman o kimsedir ki elinden ve dilinden bütün Müslümanlar emindir, salimdir. Biz bunu arzu ediyoruz, bunu söylüyoruz. Bu yapılanma ve bu yapılanmanın ortaya koyduğu direnç Türkiye’de demokratikleşmenin önündeki, hiç endişe etmeyin, son dirençtir. Yani Türkiye’nin reform yapma kararlılığının önündeki son engel de ortadan kalkmakta, Türkiye’nin ufku daha da genişlemektedir. Şuanda Türkiye içinde oyun bozulmuştur. Tuzak altüst olmuş durumdadır. Avrupa’da ve dünyada oluşturulmaya çalışılan algı da hiç şüpheniz olmasın tutmayacak, o tuzak da kısa sürede bozulacaktır” diye konuştu.

“55 BİN FOTOĞRAFTA GÖRÜLENLER KATİL ESAD’IN NE OLDUĞUNU GÖSTERMESİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ”

“Bu noktada sizlerle bir şeyi paylaşmak istiyorum” diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dün gece televizyon ekranlarında herhalde fotoğraf karelerini izlediniz. Bakın, 55 bin fotoğraf karesinden bunlar özetlenmiş. Ve Caesar kod adlı birisinin, bunlar, olaylar esnasında çekmiş olduğu fotoğraflardır. Bu zulüm, bu vahşet, bu insanlık kıyımı bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. Suriye’de başından beri bu mücadeleyi veren biziz. Yanımızda, birkaç Körfez Ülkesi yer aldı. Ki ben o Körfez Ülkeleri’ne de başta Katar olmak üzere teşekkür ediyorum. Çünkü insani yardım noktasında destekleri oldu. Bu konuda Suriye’de Suud’un da yardımı oldu. Onlara teşekkür ediyoruz. Tabi bunun devamı gerekiyor. Terör örgütleri Suriye’ye sızmış vaziyette. 55 bin fotoğraf karesinde bu görülenler, zalim, katil Beşar Esad’ın ne olduğunu göstermesi bakımından önemli. Bir bireysel terör vardır, bir kurumsal terör vardır, bir de devlet terörü vardır. Şu anda Suriye’de aslında bir devlet terörü estirilmektedir. Ve bu terörün neticesinde de işte 150 bine yakın kayıtlı ölüm vardır. 200 bine yakın da kayıtsız ölüm vardır.”

“İNŞALLAH BU RESİMLERDEN SONRA CENEVRE 2’DEN BİR ŞEYLER ÇIKAR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türkiye’de 700 bin sığınmacı olduğunu hatırlatarak, “Bunların 210 bini çadır kentlerde ve konteynır kentlerde misafir ediliyor. Diğerleri ise değişik vilayetlerde evlerimizde. Ve şu ana kadar yaptığımız harcama 2 milyar doların üzerinde. Dünyadan bize gelen yardım 130 milyon dolar. Şimdi Türkiye’nin burada nasıl bir görevi üstlendiğini görmeniz bakımından bunları söylüyorum. Bu bizim insani ve vicdani görevimizdir. Yapıyoruz yapacağız. Kimyasal silahlarla öldürülen, konvansiyonel silahlarla öldürülen bu insanlara karşı yarın bakalım Cenevre 2 toplantısından ne çıkacak. Temennimiz odur ki bu resimlerden sonra inşallah bir şeyler çıkar. Çıksa da çıkmasa da Türkiye olarak biz şu anda neredeysek, yarın da orada olacağız. Onun için ölenlere, şehit edilenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Oradaki mazlum, mağdurların bir an önce bu katliamlardan, bir an önce bunlardan kurtulmak suretiyle öz yuvalarına kavuşmasını, demokrasinin, halkın iradesinin Suriye’de egemen olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜMSİAD’a, verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerini sunan Erdoğan ayrıca, “TÜMSİAD’a özellikle bu demokratikleşme sürecine verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Belçika’da, Belçika ve Avrupa iş çevrelerinin daha iyi aydınlatılması noktasında TÜMSİAD’ın gayretlerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.