Komisyona, üye milletvekilleri yanısıra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çetin, Türkiye Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, Avrupa Birliği Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bürokratları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Komisyon Başkanı, Ak Parti İzmir Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu toplantıyı açış konuşmasına, görevlerinin düzenleme yapılacak yasayı AB mevzuatına uygunluk açısından ele almak ve çıkan sonucu muhalefet şerhleri ile birlikte ana komisyona rapor olarak bildirmek olduğunu bildirerek başladı.
 
Hayatın her alanında rekabete dayalı bir dünyada yaşadığımıza dikkat çeken Başkan Tekelioğlu, “Bilgi üretim ve paylaşımından kültüre, ekonomik gelişmelere, ticarete; hizmet sektöründen dev yatırımlara kadar her alanda bir rekabet var. Rekabet düzenini en verimli en adil şekilde düzenleyemezsek medeniyet yarışında tökezleyecek, geriye düşeceğiz.” dedi. “İçeride ve dışarıdaki gelişmeler, ortaya çıkan yeni araç, anlayış, tarz ve yöntemler bizim de rekabet ilke ve esaslarımızı güncellememizi kaçınılmaz kılmıştır. Bu yasa Türkiye’nin rekabet edebilir ülke olması daha da önemlisi rekabet güç ve kabiliyetimizi artırmamız bakımından çok önemlidir. Mevzuatımızı AB müktesebatına uydurmak açısından da önemlidir. Bilindiği gibi Avrupa Birliği ile aramızdaki ‘Ortaklık Hukuku'nun temel esprisi, yasa ve mevzuatlarımızı AB müktesebatına uyumlu hale getirmek üzerine kurulmuştur. Bu doğrultuda son on yılda, ileri, cesur adımlar attığımız zaten bilinmektedir. Bu konuda bütün bir Türkiye’de hem güçlü bir irade vardır, hem de yapılan düzenlemeler başta demokrasi ve ekonomimiz için hayati öneme sahiptir.”
Rekabet Kurumu’nun Türkiye'nin en gözde idari ve mali özerkliği haiz kurumları arasında yer aldığını hatırlatan Tekelioğlu, şöyle bitirdi: “Arkadaşlarımız Kurumu ilgilendiren işleyiş ve unsurların, hantal, olumsuz yanlarını gözden geçirerek düzenleme çalışması yapmışlar. Hayırlı sonuca elbirliği ile gideceğiz. Bu herkesi, hepimizi ilgilendiren bir meseledir. Bu Türkiye’nin bir meselesidir.” 

Tekelioğlu İlgili Bakanlık temsilcisine Rekabet faslının açılması ile ilgili durumun ne olduğunu da sordu. Verilen cevaba göre üzerinde siyasi blokaj olmayan üç fasıldan biri ve teknik olarak müzakereye açılmaya hazır bir fasıl.

Bakan Yardımcısı Fatih Çetin, Rekabet Kanunu ile ilgili değişiklik yapılması ihtiyacının Avrupa Birliği müktesebatına uyum ve kurumsal tecrübe neticesinde gereklilik doğmasından kaynaklandığını açıkladı. Kanun tasarısındaki değişiklikleri açıklayan Çetin, kaynakların etkin kullanımına yönelik olarak da değişikliğe ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Türkiye Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı'nın kanun tasarısının teknik detayları hakkında geniş bir sunum yaptığı komisyon toplantısında Avrupa Birliği Bakanlığı Tek Pazar ve Rekabet Daire Başkanı Lale Çelik kanunun önceki haliyle de AB müktesebatına uyduğunu ancak AB içindeki değişiklik ile bu değişikliğe daha uygun hale getirildiğini açıkladı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.