TÜSİAD’ı Topa Tuttu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında konuştu. Erdoğan, "Bugün bu tanıtacağımız Ankara’nın ilçelerinde belirlediğim adayların Ankara tüm Ankaralılar için hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Tüm adaylarımıza 30 Mart’a kadar devam edecek büyük yolculukta ardından milletten yetki almak suretiyle başlayacak hizmet yolculuğunda Allah’tan sonsuz başarılar diliyorum. Rabbim inşallah utandırmasın. AK Parti olarak 12 Haziran 2011’de seçim sandıkları kapandığı andan itibaren bir sonraki seçimin startını vermiştik. Keçiören sandıklarını patlattığınız gün bir başka olacak ona göre. 30 mart seçimlere biz teşkilat olarak 2,5 sene öncesinden hazırlanmaya başlamıştık. Hazırlarımız belli bir aşamaya gelmiş çalışmalarımız beli bir seviyeye ulaşmıştı. Son aylarda hazırlıklarımıza hız verdik" dedi. Türkiye’de toplamda bin 392 belediyenin olduğunu belirten Erdoğan, sadece belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuranların sayısının 6 bin 415 kişi olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Bin 392 adaylık için 5 katı. Bize adaylık için başvuran bu 6 bin 415 adayın hemen tamamı belediye başkanımız olacak liyakata tabidir. Bir eleme yapmamız gerekiyordu. Bu elemeyi bir kuyumcu hassasiyetiyle, kriter ve metodu kullanarak yaptık. Halkın nabzını tuttuk, anketler yaptık, performansları ölçük, temayül yoklamaları yaptık. İl başkanlarımızın, ilçe başkanlarımızın, kanaat önderlerimizin, milletvekili genel başkan yardımcılarımızın değerlendirmelerini aldık. Son istişareleri yaptık ve adaylarımızı belirledik. 81 ilimizin adaylarını kamuoyuna açıklayıp, tanıttık. İlk kez başkent Ankara’da ilçe belediye başkan adaylarımızı tanıtıyoruz. Bazı illerimizde bakan, genel başkan yardımcısı arkadaşlarımız ilçe belediye adaylarını tanıttılar. Pazar günü de İstanbul ilçe adaylarımızı açıklayacak ve tanıtacağız. Süreç içinde tüm adaylarımız belirlenmiş şekilde tam kadro sahadaki yerimiz almış olacağız" ifadelerini kullandı.

"30 MART SEÇİMLERİ, BUGÜN HALA SANDIK DIŞI YÖNTEMLER ARAYANLARIN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAK"

Başbakan Erdoğan, "30 Mart’a kadar aynı kararlıkla aynı heyecanla varız dimi? Sandıklar AK Parti’nin inşallah ampuluyle Türkiye’nin 780 min kilometresini aydınlatmaya varız’ değil mi? Sevgili Ankaralılar, son derece önemli bir seçime giriyoruz. 11 yılın en önemli, hayati, aynı zamanda da demokrasi sürecimizdeki en tarihi seçime giriyorduk. 30 mart milli iradeniz, sandığın ve demokrasinin ilan edeceği, ülkemiz ve milletimiz adına dönüm noktası taşıyan bir seçim. 30 mart bugün hala sandık dışı yöntemler arayanların heveslerini kursaklarında bırakacak. 30 Mart bugün hala demokrasi dışı yöntemlerden medet umanları daimi bir yenilgiye uğratacak. Milli iradenin, millet egemenliğinden başka umutlar arayanların umudunun kıracak, statüko 30 Mart’la birlikte tüm umutlarını yitirecek. 30 mart artık kalıcı olarak Türkiye’de demokrasinin yerleştiğini, iktidarların milletin belirlediğini gördüğü gün olacak. Burada sizlere yakın tarihimizin son derece üzücü bir olayını tekrar hatırlatmak istiyorum. 27 Mayıs 1960’ta siyasete el konuldu. Başbakan ve arkadaşları Yassıada’ya gönderildi. Başbakan ve 2 bakanı idam edildi. 27 Mayıs cuntasının Başbakan ve 2 bakanın idam etmesi sadece o güne has bir olay değildir. Demokrasiye ve milli iradeye kastedenlerin aslında farklı niyetleri vardı. Geleceğin başbakanları, hükümetlerine çok açık aynı zamanda çok korkunç mesaj vermek istiyorlardı. ’Eğer bizim çizgimize girmeseniz akıbetiniz böyle olur’ mesajını veriyorlardı. 27 Mayıs’ın bu korkunç mesajı yıllar boyunca hükümetlerin üzerinde tehdit olarak sallandı. Bürokratları, böyle korkuttular. Menderes’e yapılan zulmü korkutma aracı olarak kullandılar. Siyasetin üzerine tesis ettikleri vesayetlerle, yasama ve yürütmeyi her zaman kontrol altında tutmak istediler. Biz 3 kasım seçimlerine girerken en başta bu korkutmaya ne dedik? ’Yeter" diye konuştu.

"Bu öyle kuru kuruya bir slogan değildir" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim siyaset anlayışımızın en temelinde bu ilke yer aldı. 11 yıl boyunca bu ilkeyi unutmadık, geri plana asla itmedik. Milletin kararını yok sayanlara karşı cesaretle milletin kararını savunduk. Milletin yetkisini iradesini, egemenliğini küçümseyenlere karşı ısrarla, inatla, cesaretle, umutla, milletin mührünü savunduk. Mafyayla, cuntayla, çetelerle mücadele ederken bu ilkeden hareket ederek, sonuna kadar bunun arkasında durduk. Darbe senaryolarına karşı bu ilke hep yol arkadaşımız oldu. 11 yıl boyunca her ne yaptıysak millet için yaptık. Milletle birlikte yaptık. Milli iradeyi güçlendirmek için yaptık. Neyi desteklediysek milet için destekleriz. Hiçkimsenin cesaret edemediği, hayalini kuramadığı reformları biz gerçekleştirdik."

Türkiye’de malum bir medya yapılanmasının olduğuna işaret eden Erdoğan, "Çıkarlarına uyanı göklere çıkarıyor, uymayanları acımasızca yıpratıyorlar. Milleti artık inandıramıyorlardı, sizler artık manşetlerin dilini çözdünüz. Fotoğrafların, köşe yazılarının manasını milletim artık çok iyi anlıyor. İşte bu malum detay bu olumsuz etkisini yitirdiğini için, şu anda son bir gayretle demokrasiye saldırıyor. Demokrasi ve milli irade üzerinde keyfice tarafta bulunan sermayeydi. Onlar da millet iradesini yok saydılar hükümet yıprattılar. Eski günlerdeki gibi şu anda bunu yapamıyorlar yine belli yerlerde toplanıyorlar. ’Oralarda AK Parti iktidarını nasıl yıkarız’ bunu yapıyorlar. siyaset sahasında varlık gösteremiyorlar. Yeni Türkiye’den rahatsız oluyorlar. Eski günlere dönmek için feryat ediyorlar" dedi.

ERDOĞAN, TÜSİAD BAŞKANINA SERT ÇIKTI

Başbakan Erdoğan, "Şimdi Türkiye’nin en büyük salonlarından olan bu salonlarından, Türkiye’ye sesleniyorum. Dün TÜSİAD Başkanı çıkıyor olduğundan çok farklı bir Türkiye, manzara çizmeye çalışıyor. Neymiş, HSYK ile ilgili Kanun Teklifi’nden büyük rahatsızlık duyuyorlar. Senin rahatsızlık duyduğun ne? Bir defa sen şuan da neden rahatsızlık duyduğun için hiç gelip de bu ülkenin yetkili birimi olan Adalet Bakanı ve Hükümeti ile görüştün mü? Yok. Etrafınızda belli maaşlı memurları var. Onların sizlere vermiş olduğu bilgilerle mi siz bunu değerlendiriyorsunuz? Siz işinize gelmeyeni hemen kapıya koyarsınız. Hükümet şu anda bu ülkenin menfaatlerini korumayan insanlarını sağa-sola atama imkanına sahip mi? Maalesef değil" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: "Ey TÜSİAD ananas meselesinden niye rahatsız değilsin. Uganda da sizlere rafineri bağlantısı kuranlardan niye rahatsız değilsin. Yargı içindeki paralel örgütlenmenin, iş dünyasındaki şantajından niye rahatsızlığın yok? Niye, çünkü bazılarının işleri tıkır tıkır yürüyor. Ananaslar gelip gidiyor. Ananas bunun kod adıdır, kod. Rafineri dağıtımları da yapılıyor. Rafineriyi alırken rahatsız değilsin, cezalar kesilirken rahatsız oluyorsun. Yanlışın varda onun için. Devlet içindeki paralel yapıdan değil o mücadelede attığımız adımlardan rahatsızsın. Yargıda bozulan tarafsızlığı hiç dile getirmiyorlar. Biz bağımsız ve tarafsız yargı diyoruz. TÜSİAD kusura bakmasın bugüne kadar milletin yanında durmuyorlardı, bugün de durmuyorlar. Şantajı, tehditleri biz kaldırdık biz kaldırıyor. Eğer bugün kendi ifadeleriyle bire beş kazandık diyenler var bunun içinde. Şimdi utanmadan, sıkılmadan, ’böyle bir ülkeye küresel sermaye gelmez’ diyorlar. 120 milyarlık sermayeyi siz mi getirdiniz bu ülkeye? Üyeleriniz küresel sermayeyle ortaklık kurarken neye dayanak kurdular? Bu atmosfere dayanarak buraya geldiler. O olayı görerek geldiler. Türkiye’yi güvenli bir liman olarak gördükleri için geldiler. Bu TÜSİAD, bugüne kadar bu ülkede hiç samimi davranmadı. Yeri geldi, hükümet başarılı ama bizim oyumuz başka yere bunu da kullandılar. Vermezsen verme, bize milletimiz yeter. Siz yine gidin o yolsuzluklarla oturun, belli yerlerde lobi faaliyetlerini yapmaya devam edin. Bunlarla beraber çalışıyorlar ama bugüne kadar sustuk. Bundan sonra susmayacağız. Bunları artık yeri geldiği zaman teşhir edeceğiz. Çünkü AK Bunlar bu ülkede hükümete karşı yapılan darbe girişimine tavır ortaya koymadılar. Siz darbe girişimine karşı ortaya tavır koymuyorsanız, o zaman bizi karşınızda bulacaksınız. Bugüne kadar kendileriyle birçok kez bunları konuştuk. Dürüst davrandığınız sürece sizin yanınızdayız ama yanlışınızda bizi yanınızda bulamazsınız."

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.