Zeybekçi;“İhracatımız arttı“

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Sinop’ta açıkladığı ihracat kayıt rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.“İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, 2014 yılı Kasım ayı ihracatımız 2013 yılının aynı ayına göre yüzde 6,4 oranında azalarak 12 milyar 875 milyon dolar oldu. 10 aylık TÜİK rakamları ve Kasım ayı ihracat kayıt rakamları birlikte değerlendirildiğinde Ocak-Kasım dönemi ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4’lük bir artışla 144,3 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracatımız toplamda 157,4 milyar dolar olarak gerçekleşti" diyen Bakan Zeybekci, Kasım ayında ihracatın azalmasında AB ülkelerine yapılan ihracatta yaşanan daralmanın etkili olduğunu kaydetti.2014 yılı Kasım ayında, başlıca ihraç pazarı olan AB ülkelerine ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 oranında azalarak 5 milyar 619 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Bakan Zeybekci şunları dedi:"Kasım ayında en büyük ihracat pazarımız olan Almanya’ya ihracatımız yüzde 7, ikinci büyük ihraç pazarımız olan Irak’a yüzde 23, İngiltere’ye ihracatımız yüzde 4 gerileyerek ihracatımızdaki düşüşte belirleyici olmuştur.Kasım ayında yaşanan düşüşe rağmen 11 aylık ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4 oranında artmıştır. Bu artış, Türkiye’nin çevresinde yaşanan olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımızın gösterdiği bu performans takdire şayandır. 11 aylık ihracatımız yüzde 4.4 arttı, 144.3 milyar dolara ulaşmıştır..Ocak-Kasım döneminde önemli ihraç pazarlarımız olan Irak, Rusya Federasyonu, Çin, Libya, İran ve Ukrayna’dan kaynaklanan düşüşler 11 aylık ihracatımızı önemli oranda etkilemiştir. 2014 yılı Ocak-Kasım döneminde ülke bazında ihracatımızda yaşanan düşüşler şöyledir: Irak (942 milyon dolar), Rusya Federasyonu (888 milyon dolar), Çin (652 milyon dolar), Libya (601 milyon dolar), İran (472 milyon dolar) ve Ukrayna’dır (399 milyon dolar).Özellikle Irak, Libya ve Ukrayna’da yaşanan karışıklıklar, Ukrayna krizi sonucu yaşanan fon çıkışları ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş ile değer kaybeden ruble ile Rusya ve Çin’in ithalatında yaşanan gerileme başlıkları altında toplayabileceğimiz etkenler Ocak-Kasım döneminde ülkemiz ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre 3 milyar 955 milyon dolarlık azalmaya yol açmıştır. "

Bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen Ocak-Kasım döneminde Avrupa Birliği ülkelerine ihracatın 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 9,9 oranında artarak 62 milyar 336 milyon dolar düzeyine yükselmesinin, sürdürülebilir ihracat artışı için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci şöyle devam etti:

"İhracatımızdaki artışın sürdürülebilirliğini sağlamak adına yakın coğrafyamızla ikili temaslarımızı daha da yoğunlaştırıyoruz. Bu çerçevede, Sayın Başbakanımız ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Bağdat ve Erbil ziyaretleri, Irak’la ilişkilerimizin daha da gelişmesini sağlayacak ve Irak’a ihracatımızda yeniden ciddi artışların yaşanmasında katalizör görevi üstlenecektir.

İran’a ihracatımızda ilk 11 ayda yüzde 53 oranında artış yakaladık. 20 Eylül’de yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması ile 150 ihraç kaleminde gümrük engellerinin kalkıyor olması, bu ülkeye ihracatımızın önümüzdeki günlerde çok ciddi artışlar kaydedileceği anlamına gelmektedir.

28 Kasımda Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz ziyaret akabinde, bugün imzalanacak olan Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında ticari, ekonomik ve yatırım işbirliğinin geliştirilmesine dair ortak bildirinin Rusya’ya olan ihracatımıza büyük ivme kazandıracağına inanıyorum.

Yaşanan olumsuzluklara rağmen 11 aylık ihracatımızın 4.4 oranında artmış olması, AB ülkelerine 11 aylık ihracatımızın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 oranında artması ihracatımızın Orta Vadeli Program hedefimiz olan 160,5 milyar doları yakalayacağını göstermektedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.